KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

PINE A64 – silny konkurent Raspberry Pi z Kickstartera?

PINE A64 – silny konkurent Raspberry Pi z Kickstartera?

Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że niedługo będzie można stworzyć mały, ogólnodostępny i tani komputer, to nikt by mu nie uwierzył.

Gigantyczny sukces Raspberry Pi zapoczątkował jednak prawdziwą lawinę podobnych projektów. Tym razem mowa o PINE A64, które pierwszego dnia zbiórki na Kickstarterze, zebrało fundusze ponad 10 razy większe od wymaganych!

Patrząc na specyfikacje modułu, możemy odnieść wrażenie, że jest to sprzęt klasy nowoczesnego telefonu ze średniej półki cenowej. Urządzenie opiera się na 64-bitowym procesorze Cortex A53 o taktowaniu 1.2 GHz, który jest wspierany, w zależności od wersji, przez 512 , 1024 lub 2048 MB RAM-u DDR3 . Na płytce znajduje się układ graficzny Mali400MP2 obsługujący rozdzielczość 4K.

PINE64

Oprócz tego każde urządzenie posiada gniazdo Ethernet, 2 porty USB 2.0, slot na kartę microSD oraz wyjście 3.5mm audio jack. Urządzenie w najtańszej wersji (z 512MB DDR3) kosztuje 15$. Dopłacając 4$ otrzymujemy płytkę, która ma 1GB RAM-u i dodatkowe złącza do podłączenia kamery lub ekranu dotykowego.

Oprócz tego, jako konkurent maliny, PineA64 posiada 2 szyny do podłączenia dodatkowego sprzętu (również tego zaprojektowanego dla Raspberry PI). Urządzenie może współpracować z takimi systemach jak Android, Linux, czy openHAB.

Porównanie PINE A64 do największego konkurenta wygląda następująco:

PINE64_2

Całość zasilana jest napięciem 5V, a podany przez producenta pobór prądu to 2,5W. PINE A64 można już kupić w przedsprzedaży, ale premiera planowana jest dopiero na luty przyszłego roku.

Autor: Koli
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

Źródło: [1]

kickstarter, PINE A64, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...