Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Popularne moduły z rodziny ESP znajdują zastosowanie w wielu projektach, dla których kluczowa jest łączność przez sieć. Dużą zaletą tych układów jest możliwość programowania z Arduino IDE.
Powstaje coraz więcej płytek bazujących na modułach ESP, które ułatwiają wejście w świat IoT. Głównym problem podczas tworzenie urządzeń komunikujących się przez Internet jest jednak napisanie części programu, która odpowiada za zdalny interfejs urządzenia. Z pomocą przychodzi platforma obniz, która znacznie przyspiesza prace nad urządzeniami IoT - zarówno od strony elektronicznej, jak i programistycznej.
Obniz to nie tylko płytka z elektroniką. Twórcy szczycą się przygotowaniem chmury, API oraz przykładów, dzięki którym każdy łatwo rozpocznie swoją przygodę z IoT. Programowanie jest niezwykle proste, wystarczy:
- Wejść na stronę z usługą obniz cloud,
- Zeskanować kod QR lub przepisać numer płytki,
- Napisać program z użyciem HTML oraz JavaScript,
- Zapisać i udostępnić!
Platforma internetowa jest wygodna w użyciu (choć wiele informacji jest zapisanych wyłącznie po japońsku). Dostępne są przykłady użycia biblioteki obniz.js. Znajdziemy tam również lekcje podstaw programowania. Producent udostępnia również API REST oraz Websocket, dzięki czemu obniz może być łatwo łączony z projektami bazującymi m.in. na Swift oraz Node.js.
Płytka sama w sobie jest minimalistyczna. Oprócz modułu ESP32, dostępny jest OLED (z którego skanuje się wspomniany wcześniej kod QR) oraz 12 pinów I/O. Każda linia dostarcza 1A przy 5V tak, aby można było bezpośrednio podłączyć silnik. Warto jednak zauważyć, że ograniczeniem jest zasilanie z USB.
Sterowanie silnikiem, liniką diodową czy obsługa sygnałów z czujników dzięki obniz wydają się proste. Pewne obawy może budzić oddane całości sterowania, w ręce zewnętrznego serwera. Inicjatywę do tej pory wsparło 130 osób, które wpłaciły łącznie ponad 6000$, co stanowi prawie połowę wymaganej kwoty. Widzicie miejsce dla takich platformy w Waszych projektach?
Autor: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański
Źródła: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
esp32, IoT, java script, js, kickstarter, WiFi
Trwa ładowanie komentarzy...