KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Fidget Spinner z licznikiem obrotów IoT!

Fidget Spinner z licznikiem obrotów IoT!

Fidget Spinnery od kilku miesięcy podbijają świat. Ta z pozoru prosta zabawka dostarcza mnóstwo zabawy zarówno dzieciom, nastolatkom jak i dorosłym.

Długo nie trzeba było czekać, aż jakiś pasjonat elektroniki postanowi rozbudować ten niezwykle prosty gadżet.

Fidget Spinner wymyślono 20 lat temu, lecz dopiero niedawno miliony oszalały na jej punkcie. O ile większość użytkowników zadowala się kręceniem spinnera, to elektronicy dostrzegli tutaj większy potencjał.

Jednym z takich wynalazków jest przyrząd pozwalający mierzyć z jaką prędkością obraca się nasza zabawka i porównywać wyniki z innymi dzięki najnowszym rozwiązaniom IoT!

Przyrząd do pomiaru prędkości obrotów Fidget Spinnera.

Przyrząd do pomiaru prędkości obrotów Fidget Spinnera.

Jak zmierzyć prędkość obrotów takiego obiektu bez zaburzania jego osiągów? Z pomocą przychodzi nam układ GP1A57HRJ00F pełniący funkcję bramki podczerwieni, której przerwanie zmienia stan wyjścia układu na przeciwny. Do sterowania licznika wykorzystano popularny układ ESP8266 oraz płytkę Octopus. Dzięki temu uruchomienie całość sprowadziła się do podłączenia wyjścia czujnika do płytki i napisaniu prostego programu.

W Internecie można natrafić na wiele podobnych pomysłów. Jeden z youtuberów przedstawia projekt na płytce stykowej z wykorzystaniem transoptora obiciowego. Rozwiązanie to jest wygodniejsze, ponieważ w tym wypadku wystarczy zbliżyć zabawkę do czujnika.

Dokładną instrukcję budowy licznika z WiFi można znaleźć na stronie projektu. Macie jakiś inny pomysł, jak do tej zabawki można dodać trochę "elektroniki"? Koniecznie dajcie znać!

arduino, ESP8266, fidget spinner, IoT, zabawka

Trwa ładowanie komentarzy...