Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Fidget Spinner z licznikiem obrotów IoT!

Wiadomości 10.06.2017 Piotr Adamczyk

Fidget Spinnery od kilku miesięcy podbijają świat. Ta z pozoru prosta zabawka dostarcza mnóstwo zabawy zarówno dzieciom, nastolatkom jak i dorosłym.

Długo nie trzeba było czekać, aż jakiś pasjonat elektroniki postanowi rozbudować ten niezwykle prosty gadżet.

Fidget Spinner wymyślono 20 lat temu, lecz dopiero niedawno miliony oszalały na jej punkcie. O ile większość użytkowników zadowala się kręceniem spinnera, to elektronicy dostrzegli tutaj większy potencjał.

Jednym z takich wynalazków jest przyrząd pozwalający mierzyć z jaką prędkością obraca się nasza zabawka i porównywać wyniki z innymi dzięki najnowszym rozwiązaniom IoT!

Przyrząd do pomiaru prędkości obrotów Fidget Spinnera.

Jak zmierzyć prędkość obrotów takiego obiektu bez zaburzania jego osiągów? Z pomocą przychodzi nam układ GP1A57HRJ00F pełniący funkcję bramki podczerwieni, której przerwanie zmienia stan wyjścia układu na przeciwny. Do sterowania licznika wykorzystano popularny układ ESP8266 oraz płytkę Octopus. Dzięki temu uruchomienie całość sprowadziła się do podłączenia wyjścia czujnika do płytki i napisaniu prostego programu.

Po zmierzeniu prędkości Fidget Spinnera
wynik udostępniany jest przez sieć WiFi.

W Internecie można natrafić na wiele podobnych pomysłów. Jeden z youtuberów przedstawia projekt na płytce stykowej z wykorzystaniem transoptora obiciowego. Rozwiązanie to jest wygodniejsze, ponieważ w tym wypadku wystarczy zbliżyć zabawkę do czujnika.

Dokładną instrukcję budowy licznika z WiFi można znaleźć na stronie projektu. Macie jakiś inny pomysł, jak do tej zabawki można dodać trochę „elektroniki”? Koniecznie dajcie znać!

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.