KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino jako sterownik dla makiety kolejki elektrycznej

Arduino jako sterownik dla makiety kolejki elektrycznej

Sygnalizacja świetlna odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnym świecie. Trudno jest nam sobie wyobrazić życie bez tego udogodnienia.

Sterowanie ruchem jest szczególnie ważne na kolei. Oto projekt DIY, który w prosty sposób pozwala na zautomatyzowanie małej kolejki.

Sterowanie ruchem przydaje się m.in. w makietach kolejowych. Bez niego modele pociągów mogłyby zderzać się ze sobą podczas jazdy. Układ autorstwa Steve’a Massikkera pozwala na bezkolizyjną jazdę pociągów, a także wykonywanie złożonych manewrów na stacjach.

Sterownik kolejki zbudowany jest z wykorzystaniem dwóch płytek opartych na Arduino Nano. Pierwsza płytka, komunikacyjna, wyposażona jest w moduł Bluetooth, pozwalający na zdalną obsługę makiety. Drugi obwód, opisany jako lokalny, łączy się z pierwszym za pomocą I²C.

Układ wyposażony jest w dwa sterowniki silników L298, które podłączone są do szyn toru podzielonego na cztery sekcje. Dodatkowe wykorzystanie czujników Halla oraz sensorów podczerwieni pozwala na utworzenie prostego systemu sygnalizacji odstępowej. W przypadku gdy dany segment toru jest zajęty przez jeden pociąg, drugi skład, ustawiony na wcześniejszym bloku, nie zostanie wpuszczony na zajęty tor.

Jeżeli system wykryje, że następny blok, przed którym porusza się pociąg, jest zajęty przez inny skład, pojazd mający wjechać na zajęty tor zostanie zatrzymany. Dopiero po zmianie światła na sygnalizacji na zielone (zwolnienie poprzedzającego toru) sterownik uruchomi silnik i pozwoli ruszyć oczekującej lokomotywie.

Wykorzystanie czujnika IR do sprawdzenia zajętości toru

Wykorzystanie czujnika IR do sprawdzenia zajętości toru

Urządzenie umożliwia zasymulowanie kilku scenariuszy jazdy pociągów. System jest łatwo skalowalny, więc można go zaimplementować na trasie o praktycznie dowolnej konfiguracji. Poniżej przedstawiono działanie układu:

Zaprezentowany system pozwala na bezkolizyjne sterowanie modelem kolejki. Jest z pewnością doskonałym usprawnieniem w tego typu makietach. Osoby zainteresowane odtworzeniem tego DIY znajdą więcej informacji na stronie projektu, gdzie autor dokładnie opisał swój sterownik. 

Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi
Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi

Z pewnością większość z Was podróżowała koleją i kojarzy duże, elektroniczne tablice informacyjne znajdujące się na peronach. Osoby,... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, inspiracja, kolejka, makieta

Trwa ładowanie komentarzy...