KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki

ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki

Po wycofaniu się z produkcji ODROID-N1, firma Hardkernel przedstawiła nowszy model tego komputera, który wkrótce zadebiutuje na rynku. 

ODROID-N2 swoją wydajnością przewyższa kilka razy Raspberry Pi 3 zachowując dobry stosunek ceny do jakości.

Komputery z serii ODROID znane są chyba każdej osobie zainteresowanej SBC (ang. Single-Board Computer). W zeszłym roku firma Hardkernel miała niemały problem, ponieważ w trakcie przygotowań do produkcji modelu ODROID-N1, pojawiły się problemy z Samsungiem, który ogłosił koniec sprzedaży scalaków pamięci RAM wykorzystanych w planowanym komputerze. W związku z tym twórcy ODROIDa przeprojektowali całe urządzenie, nazywając nowy produkt mianem ODROID-N2.

Płytka ODROID-N2 ze zintegrowanym radiatorem

Płytka ODROID-N2 ze zintegrowanym radiatorem

W przeciwieństwie do coraz większej liczby tanich, chińskich klonów Raspberry Pi, seria ODROID to komputery, które konkurują z malinkami nie ceną, a wydajnością; projektanci stworzyli własne standardy rozmiarów i rozmieszczenia złącz, co pozwoliło im m.in. na dobrą optymalizację dystrybucji ciepła, umożliwiając stosowanie mocniejszych układów.

W modelu N2 znajdziemy między innymi:

 • potężny Amlogic S922X z 4 rdzeniami Cortex A73 taktowanymi 1,8 GHz oraz 2 rdzeniami Cortex A53 taktowanymi 1.9 GHz, stworzony w litografii 12 nm,
 • wbudowane GPU Arm Mali-G52 taktowane 846 MHz,
 • opcje 2 i 4 GB pamięci RAM DDR4 taktowanej 1320 MHz,
 • wbudowaną pamięć 8 MB SPI flash,
 • złącze modułu pamięci eMMC flash,
 • złącze kart micro SD,
 • złącze Ethernet 1 Gbps,
 • złącze HDMI wpierające wideo o rozdzielczości do 4k z częstotliwością odświeżania do 75 Hz,
 • złącze AV (kompozytowe wideo + audio stereo),
 • 4 porty USB 3.0, 1 port Micro USB 2.0 OTG,
 • 40-pinowe złącze GPIO z wyprowadzonymi sygnałami I2C, UART, PWM, SPI, S/PDIF, ADC,
 • odbiornik IR,
 • złącze UART do debugowania.
Wnętrze układu Amlogic S922X

Wnętrze układu Amlogic S922X

Komputer ma wymiary 90x90 mm i sprzedawany jest ze zintegrowanym radiatorem. W trybie "idle" pobiera około 1,7 W, a pod obciążeniem nawet do 5,3 W, nigdy jednak (podobno) nie przekracza temperatury 74 °C.

Pobór mocy idzie w parze z wydajnością, a wyniki benchmarków opublikowanych przez producenta pokazują, że ODROID-N2 w każdej badanej kategorii jest przynajmniej kilkakrotnie lepszy od swojego najważniejszego rywala - Raspberry Pi 3. Te same benchmarki pokazują też, jak najnowszy ODROID prezentuje się na tle swoich starszych braci.

Porównanie wyników benchmarków stawia nowy komputer w bardzo dobrym świetle

Porównanie wyników benchmarków stawia nowy komputer w bardzo dobrym świetle

Producent planuje wsparcie dla kernela Linuksa w wersji 4.9, deklaruje też udostępnienie obrazu działającego Ubuntu 18.04 LTS oraz Android 9.0 (Pie). Koszt komputera w wersji z 2 GB RAM to około 240 zł ($63), a w wersji z 4 GB - 300 zł ($79). Początek sprzedaży planowany jest na koniec marca tego roku, a wysyłka rozpocznie się najwcześniej w kwietniu.

CQH6 – nowy konkurent dla RPi (2GB RAM, USB 3.0, 1Gb/s)
CQH6 – nowy konkurent dla RPi (2GB RAM, USB 3.0, 1Gb/s)

Od premiery Raspberry Pi CM3+ nie minęło zbyt dużo czasu, a do sprzedaży trafił już godny rywal nowej malinki. Qihua CQH6 to…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

amlogic, Hardkernel, linux, Odroid, sbc

Trwa ładowanie komentarzy...