Wiertarka magnetyczna z recyklingu w wersji DIY

Wiertarka magnetyczna z recyklingu w wersji DIY

Wiertarka magnetyczna to mobilne urządzenie do precyzyjnego wiercenia otworów o dużych średnicach. W czasie pracy przyczepia się ją do podłoża za pomocą elektromagnesów.

Prezentowany projekt to wiertarka wykonana przy użyciu silnika pochodzącego z deskorolki elektrycznej.

Do robienia precyzyjnych otworów o dużych średnicach w stalowych elementach często wykorzystuje się tradycyjne wiertarki stołowe. Problem pojawia się, gdy element, w którym należy wywiercić otwór, jest zbyt duży, aby go łatwo położyć pod wiertarką. W takiej sytuacji można zastosować wiertarkę magnetyczną, czasem zwaną też magnesówką. Przyczepia się ją za pomocą elektromagnesów do obrabianego elementu, dzięki czemu możliwe jest wiercenie otworów.

Profesjonalne urządzenia tego typu są jednak drogie i niewielu amatorów może sobie na nie pozwolić. Z tego powodu autor prezentowanego projektu wykorzystał silnik z deski typu hoverboard i stworzył swoją własną wiertarkę magnetyczną.

Do napędu wiertarki autor użył trójfazowego silnika BLDC pochodzącego z deski typu hoverboard. Silnik ten ma duży moment obrotowy, lecz stosunkowo niską prędkość obrotową. W związku z tym konstruktor musiał zmienić układ połączeń silnika. Wykorzystał do tego zaprojektowaną przez siebie płytkę PCB.

Elektromagnesy trzymające wiertarkę na obrabianym elemencie także zostały wykonane przez autora. Najpierw przygotował on rdzenie, a następnie przy pomocy wkrętarki nawinął samodzielnie wszystkie uzwojenia. Aby zabezpieczyć elektromagnesy przed niekorzystnym wpływem środowiska, całość zalano żywicą.

Urządzenie działa zgodnie z założeniami autora. Pozwala wiercić otwory w stalowych elementach, a do tego jest przenośne. W dodatku koszt jego wykonania był niższy niż cena wiertarek dostępnych w sprzedaży. Proces powstawania oraz pracę urządzenia możecie zaobserwować na poniższym filmie:

Autor stworzył z pewnością ciekawe i działające DIY. Obawy może budzić jedynie precyzja wykonania niektórych elementów. Wygląda jednak na to, że wiertarka pracuje bardzo dobrze, zwłaszcza jak na DIY. Osoby zainteresowane odtworzeniem tego projektu więcej informacji znajdą w przygotowanej przez autora instrukcji. Macie na swoim koncie podobne warsztatowe DIY?

Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki
Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki

Jeśli w warsztacie zapominacie o ochronie oczu albo po prostu jesteście leniwi i nie chce Wam się za każdym razem…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

bldc, inspiracja, mechanika, warsztat

Trwa ładowanie komentarzy...