KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wiertarka magnetyczna z recyklingu w wersji DIY

Wiertarka magnetyczna z recyklingu w wersji DIY

Wiertarka magnetyczna to mobilne urządzenie do precyzyjnego wiercenia otworów o dużych średnicach. W czasie pracy przyczepia się ją do podłoża za pomocą elektromagnesów.

Prezentowane DIY to wiertarka magnetyczna wykonana przy użyciu silnika pochodzącego z deskorolki elektrycznej.

Jak zrobić wiertarkę stołową?

Do robienia precyzyjnych otworów o dużych średnicach w stalowych elementach często wykorzystuje się tradycyjne wiertarki stołowe. Problem pojawia się, gdy element, w którym należy wywiercić otwór, jest zbyt duży, aby go łatwo położyć pod wiertarką. W takiej sytuacji można zastosować wiertarkę magnetyczną, czasem zwaną też magnesówką. Przyczepia się ją za pomocą elektromagnesów do obrabianego elementu, dzięki czemu możliwe jest wiercenie otworów.

Profesjonalne urządzenia tego typu są jednak drogie i niewielu amatorów może sobie na nie pozwolić. Z tego powodu autor prezentowanego projektu wykorzystał silnik z deski typu hoverboard i stworzył swoją własną wiertarkę magnetyczną. Taka wiertarka stołowa własnej roboty może pomóc nam w tani sposób rozwijać swoje hobby. 

Wiertarka stołowa DIY jako napęd wykorzystuje trójfazowy silnik BLDC pochodzącego z deski typu hoverboard. Silnik ten ma duży moment obrotowy, lecz stosunkowo niską prędkość obrotową. W związku z tym konstruktor musiał zmienić układ połączeń silnika. Wykorzystał do tego zaprojektowaną przez siebie płytkę PCB.

Elektromagnesy trzymające wiertarkę na obrabianym elemencie także zostały wykonane przez autora. Najpierw przygotował on rdzenie, a następnie przy pomocy wkrętarki nawinął samodzielnie wszystkie uzwojenia. Aby zabezpieczyć elektromagnesy przed niekorzystnym wpływem środowiska, całość zalano żywicą.

Wiertarka stołowa DIY działa zgodnie z założeniami autora. Pozwala wiercić otwory w stalowych elementach, a do tego jest przenośna. W dodatku koszt jego wykonania był niższy niż cena wiertarek dostępnych w sprzedaży. Proces powstawania oraz pracę urządzenia możecie zaobserwować na poniższym filmie:

Autor stworzył z pewnością ciekawe i działające DIY. Obawy może budzić jedynie precyzja wykonania niektórych elementów. Wygląda jednak na to, że wiertarka samorbóka pracuje bardzo dobrze, zwłaszcza jak na DIY. Osoby zainteresowane odtworzeniem tego projektu więcej informacji znajdą w przygotowanej przez autora instrukcji. Macie na swoim koncie podobne warsztatowe DIY, takie jak wiertarka magnesowa?

Zaprezentowana tutaj wiertarka magnetyczna jest gadżetem, który nie tylko sprawdzi się na co dzień podczas prac elektronicznych, ale też sposobem, na rozwijanie swojej pasji. Wiertarka stołowa własnej roboty jest w stanie wywiercić otwory w stalowych elementach. To produkt trwały i wydajny oraz tani w wykonaniu. Z tego artykułu dowiedziałeś się, jak zrobić wiertarkę stołową oraz jakie elementy będą niezbędne do jej wykonania. Taka wiertarka stołowa samoróbka może być także prezentem dla początkującego elektronika, który nie ma jeszcze takiego gadżetu.

Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki
Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki

Jeśli w warsztacie zapominacie o ochronie oczu albo po prostu jesteście leniwi i nie chce Wam się za każdym razem…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

bldc, inspiracja, mechanika, warsztat

Trwa ładowanie komentarzy...