KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi

Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi

Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych!

Automabeat to mała orkiestra, do której budowy wykorzystano okoliczne śmieci. Sercem układu jest Raspberry Pi, które (dzięki elektromagnesom) może odgrywać wymyśloną przez Was muzykę.

Autor tego projektu, kryjący się pod pseudonimem Banjowise, postanowił stworzyć coś kreatywnego. Projekt miał być bardzo prosty i tani w realizacji, tak powstał pomysł na budowę instrumentu, który sterowany jest za pomocą RPi. Opisywane urządzenie można nawet określić mianem małej orkiestry, która składa się z 8 instrumentów zbudowanych na bazie okolicznych śmieci (m.in. kapsli i butelki).

Podstawą działania całego urządzenia jest 8 elektromagnesów sterowanych z RPi. Każdy z nich został podłączony przez moduł z przekaźnikiem. Urządzenie jest więc całkiem proste i może zostać wykonane nawet przez początkującego majsterkowicza.

Instrumenty z okolicznych śmieci

Instrumenty z okolicznych śmieci

Dzięki zastosowaniu Raspberry Pi możliwa stała się bezprzewodowa komunikacja przy użyciu sieci WiFi. Pracą orkiestry można sterować za pomocą telefonu, tabletu lub komputera. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji PiBeat, do której dostęp można uzyskać za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu na urządzeniu sterującym nie musimy instalować żadnego oprogramowania.

Aplikacja PiBeat

Aplikacja PiBeat

Do generowania muzyki wykorzystuje się coś w rodzaju prostego sekwencera, za pomocą którego można wygenerować praktyczne dowolne sekwencje działania poszczególnych elektromagnesów. Tak skomponowana muzyka jest później automatycznie odgrywana na instrumencie.

Opisywane urządzenie i aplikacja sterująca

Opisywane urządzenie i aplikacja sterująca

Autor projektu zachęca wszystkich, aby iść w jego ślady i urządzenia tego typu budować z okolicznych śmieci. Dzięki temu każda wersja instrumentu będzie posiadała swoje unikalne właściwości. Oczywiście ważny jest tutaj również aspekt ekologiczny!

Działanie urządzenia w praktyce można obserwować na poniższym filmie:

Dobrą wiadomością dla osób chcących stworzyć własną wersję prezentowanego projektu, jest fakt iż autor opublikował szczegółową instrukcję budowy tego eko-instrumentu. Oprócz dokładnych opisów i dużej liczby zdjęć udostępnione zostały również kody programów. Macie pomysł na inny projekt, który można wykonać z takich odpadów?

Dadamachines – muzyka z przedmiotów codziennego użytku
Dadamachines – muzyka z przedmiotów codziennego użytku

Czy zapragnąłeś kiedyś zabrać się za grę na instrumencie, lecz jego cena była zniechęcająca? Dzięki trwającej na Kickstarterze kampanii... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]
Autor: Rafał Szczepaniak
Redakcja: Damian Szymański

ekologia, muzyka, odpady, orkiestra, projekty, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...