KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalna lampa DIY z lewitującą rakietą SpaceX

Oryginalna lampa DIY z lewitującą rakietą SpaceX

Dzięki drukarkom 3D można wykonywać lekkie modele, które mogą w zjawiskowy sposób np. lewitować! Oto przykład projektu fana SpaceX.

Podstawa, nad którą unosi się model statku, jest wyposażona w diody LED RGB, które zmieniają cały czas swój kolor i imitują prace silników.

Autor ukrywający się pod pseudonimem Embrace Racing podzielił się swoim projektem lewitującego modelu statku kosmicznego SpaceX, który unosi się nad świecącą na różne kolory podstawą. A to wszystko dzięki zastosowaniu specjalnego modułu, który do swojego działania wykorzystuje ciągle zmieniające się pole magnetyczne.

Do zrealizowania swojego projektu twórca użył Arduino Nano, taśmy LED NeoPixel (WS2812B), małej przetwornicy oraz modułu wyposażonego w cztery elektromagnesy. Obudowa platformy i sama rakieta zostały wykonane na drukarce 3D. Wszystkie te podzespoły mogą być zasilane poprzez port USB znajdujący się na płytce Arduino, jednak autor postanowił wyposażyć podstawkę w dodatkowe gniazdo DC, które następnie zostało podłączone do przetwornicy.

Głównym zadaniem mikrokontrolera jest obsługa taśmy LED, która przez cały czas działania zmienia swoje kolory oraz animacje świecenia. Najważniejszym elementem projektu jest tutaj moduł elektromagnesów, który ma wbudowany czujnik Halla, dzięki czemu moduł działa niezależnie i nie wymaga żadnego dodatkowego układu sterowania. Wystarczy do niego podłączyć zasilanie, a wbudowany czujnik pola magnetycznego na bieżąco reguluje pracę elektromagnesów, odpychających od siebie magnes, na którym znajduje się model rakiety.

Model statku kosmicznego również wyposażono w elementy świecące. Są nimi trzy czerwone diody, które zostały umieszczone we wnękach silników i podłączone do modułu z miejscem na zainstalowanie baterii guzikowej. Autor przygotował materiał, w którym omawia budowę swojego DIY oraz pokazuje końcowy efekt swojej pracy:

https://youtu.be/T-uzBAsvSd4

Trzeba przyznać, że model ten z pewnością przykuje uwagę niejednej osoby. Niestety, autor nie przygotował instrukcji dla osób zainteresowanych odtworzeniem tego DIY. Na szczęście na powyższym filmie można dokładnie zapoznać się z poszczególnymi etapami budowy. Niezbędne modele STL znajdują się na Thingiverse zarówno model podstawki, jak i rakiety. Budowaliście już kiedyś jakieś DIY, które zawierało lewitujące elementy?

Magnetycznie lewitująca doniczka Arduino DIY
Magnetycznie lewitująca doniczka Arduino DIY

Do tej pory Arduino w połączeniu z doniczką najczęściej było kojarzone z automatycznym podlewaniem roślin. Pora na znacznie bardziej... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, druk 3d, inspiracja, projekt, spacex, WS2812

Trwa ładowanie komentarzy...