KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

AVR Studio (Atmel Studio) - co warto wiedzieć?

AVR Studio (Atmel Studio) to darmowe środowisko programistyczne (IDE), udostępnione przez firmę Atmel. Kiedyś zawierało jedynie narzędzia do programowania mikrokontrolerów AVR, a od wersji 6, w środowisku zintegrowano narzędzia do programowania układów z rodziny ARM (także produkowanych przez firmę Atmel).

Po przejęciu firmy Atmel, producenta mikrokontrolerów AVR, przez Microchip informacje o tym IDE są dostępne pod nazwami Atmel Studio 7 oraz Microchip Studio for AVR. Oprogramowanie wspiera ponad 500 układów z rodziny AVR i SAM. Użytkownicy mają do dyspozycji m.in. przykładowe kody źródłowe, biblioteki, sterowniki, zintegrowany kompilator C/C++, edytor z kolorowaniem składni, kreator projektów, debugger i symulator oraz rozbudowane narzędzia, takie jak QTouch Composer (do projektowania interfejsów dotykowych na układach QTouch).

Pomimo tego, że większość hobbystycznych projektów bazuje na mikrokontrolerach AVR, które są na większości popularnych płytek - np. Arduino UNO, to opisywane środowisko nie jest obecnie często używane przez hobbystów, którzy znacznie chętniej wybierają biblioteki oraz IDE od firmy Arduino. W tym miejscu warto również wymienić oprogramowanie STM32CubeIDE, czyli rozbudowane środowisko do programowania innych mikrokontrolerów – tych z rodziny STM32. Więcej na temat tego programu można przeczytać w naszym darmowym kursie STM32.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.6 / 5. Głosów łącznie: 8

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!