KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Płynne ruchy robota od Disney’a

Płynne ruchy robota od Disney’a

Jimmy, robot stworzony przez Disney Research, nie tylko szybko i płynnie się porusza, ale także jest bezpieczny w kontakcie z człowiekiem.

Jest to możliwe, ponieważ silniki elektryczne typowe dla humanoidów zostały zastąpione siłownikami hydrauliczno-powietrznymi.

Zaletą tego rozwiązania jest m.in. fakt, że kończyny robota mogą być cienkie i lekkie, ponieważ nie muszą zawierać silników ani serwomechanizmów, a nawet żadnych części metalowych. Współczynnik tarcia jest bardzo niski, a konserwacja urządzenia jest łatwa i szybka.

Z drugiej strony pojawiły się też nowe wyzwania, np. ciągłe sprawdzanie ciśnienia płynów.

Przewody hydrauliczne doprowadzane do siłownika są elastyczne, a pozycja przekładni może być zmieniona bez udziału mechanizmu (np. ręcznie), co gwarantuje bezpieczeństwo. Siłownik waży 120 g, a stosunek momentu obrotowego do masy jest korzystniejszy niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji.

Siłownik. Czarna rurka zawiera wodę, a czerwona powietrze.

Siłownik. Czarna rurka zawiera wodę, a czerwona powietrze.

Na razie do obsługi Jimmy'ego niezbędny jest człowiek-operator. Replika robota poruszana przy pomocy ruchów rąk i głowy służy jako urządzenie sterujące. Rurki z wodą i powietrzem przekazują siły w obie strony.

jimmy-3

Człowiek nie tylko kontroluje ramiona robota, ale także odczuwa poprzez dotyk, gdy maszyna czegoś dotknie. Na głowie robota znajduje się także kamera stereo, która przekazuje obraz operatorowi.

W przyszłości człowieka zastąpić mogą silniki oraz odpowieni system kontroli, a Jimmy może stać się całkowicie autonomiczny.

Szybki, a zarazem płynny i delikatny dotyk robota oznacza, że nie musi on unikać kontaktu z człowiekiem. Co więcej, może być celowo użyty np. w medycynie. Nie znamy jeszcze przyszłych zastosowań maszyny, ale można założyć, że nie ograniczą się one do rozrywki w Disneylandzie.

Źródło: [1]

Disney, humanoid, manipulator, robot

Trwa ładowanie komentarzy...