KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tani moduł na architekturze RISC-V zdolny do analizy obrazu

Tani moduł na architekturze RISC-V zdolny do analizy obrazu

Firma SiPEED stworzyła i wypuściła na rynek ciekawy, przystępny cenowo moduł procesora z zyskującym na popularności rdzeniem RISC-V.

W sprzedaży dostępny jest już sam moduł oraz zestaw z wygodną płytką rozwojową.

O open-source'owej architekturze RISC-V zrobiło się głośniej na początku lipca tego roku, gdy firma ARM (największy potentat na rynku embedded) wykupiła domenę z "riscv" w nazwie i uruchomiła na niej stronę opisującą przewagę architektury ARM nad RISC-V.

Skutek okazał się odwrotny do zamierzonego, bo oprócz zdenerwowania własnych pracowników mało etycznym podejściem do konkurencji, firma ARM sprawiła, że projekt RISC-V zagościł w świadomości odbiorców jako realne zagrożenie dla ARM, dodając mu wiarygodności.

Moduł Sipeed M1 zamontowany w płytce

Moduł Sipeed M1 zamontowany w płytce "Dan Dock"

Od tego czasu na rynku zaczęły się pojawiać coraz to nowsze moduły i mini-komputery korzystające z dobrodziejstw tej architektury. Jednym z najnowszych produktów jest moduł Sipeed M1 z 64-bitowym procesorem Kendryte K210, zawierającym dwa rdzenie taktowane 400 MHz.

Moduł zawiera sprzętowy akcelerator sieci neuronowych (CNN, ang. Convolutional Neural Network), sprzętowe wsparcie dla aplikacji audio, 8 MB pamięci SRAM oraz AXI ROM do wczytywania programu użytkownika z zewnętrznej pamięci Flash SPI.

Złącza kamery , MicroSD i wyświetlacza widoczne na odwrocie

Złącza kamery , MicroSD i wyświetlacza widoczne na odwrocie "Dan Dock"

Szczególnie warto zainteresować się niewielką płytką rozwojową dla tego modułu nazwaną "Dan Dock" i wyposażoną w wiele przydatnych peryferiów. Na jej pokładzie znaleźć można:

  • 72-pinowe złącze GPIO,
  • złącze kamery DVP,
  • złącze wyświetlacza LCD,
  • mały wzmacniacz audio,
  • interfejs USB-C,
  • złącze karty MicroSD,
  • mikrofon,
  • opcjonalne WiFi,
  • szybki konwerter DAC.

"Dan Dock" z opcjonalną kamerą i wyświetlaczem LCD

Płytkę można rozbudować o kamerę z wyświetlaczem oraz matrycę mikrofonów, umożliwiając budowę systemu rozpoznawania mowy albo obrazowania przestrzennego dźwięku. Z kolei wbudowany akcelerator CNN pomoże w budowie prostej, sztucznej inteligencji.

Powyższy przykład z analizą obrazu dowodzi, że mały moduł może znaleźć zastosowanie w stosunkowo wymagających aplikacjach. Cena płytki jest zaskakująco niska, bo wynosi zaledwie 40 zł ($10,89).

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?
System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

Chcecie zbudować urządzenie z kamerą, ale nie macie pieniędzy na drogie systemy wizyjne? Programujecie ESP i szukacie nowych wyzwań? W…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arm, cpu, open source, RISC, sipeed

Trwa ładowanie komentarzy...