KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Quadrocoptery z ETH Zurich budują most linowy

Quadrocoptery z ETH Zurich budują most linowy

Przywiązane liną do słupka quadrocoptery, które wykonujące akrobacje, to z pewnością ciekawy widok. Jaki jednak może może być dalszy efekt takich badań?

Okazuje się, że w ten sposób można nauczyć roboty budowania solidnego mostu linowego.

Budowanie ze sztywnych elementów za pomocą latających robotów jest możliwe, ale bardzo trudne. Przenoszone części są ciężkie, a każdy ruch maszyn musi być bardzo dokładny. Naukowcy z politechniki ETH Zurich we współpracy z firmą Gramazio Kohler Research wpadli więc na inny pomysł.

150815_148_BridgeDemonstrator_AM_016

Liny polietylenowe z wysokim współczynnikiem wytrzymałości do wagi pozwalają w pełni wykorzystać atuty czterowirnikowców, a w przypadku budowy mostów materiały rozciągliwe są równie dobre jak sztywne, a nawet lepsze.

quadrocopter_most_2

Każdy z robotów posługuje się szpulą, dzięki której może kontrolować napięcie liny. Plastikowa rurka chroni urządzenie przed zaplątaniem się, które oznacza awarię i automatyczne wykluczenie z pracy. Stosując m.in. węzły i sploty, maszyny zbudowały most nad przepaścią o szerokości 7,4 m. Zużyte zostało około 120 m liny.

Należy pamiętać, że do wykonania tak skomplikowanej operacji niezbędny jest zewnętrzny system lokalizacji. Czuwa on nad tym, żeby roboty znajdowały się we właściwym miejscu w danej chwili i nie wpadały na siebie. Oznacza to, że niestety potrzebne są dalsze wynalazki i ulepszenia zanim budowa mostu nad prawdziwą rzeką stanie się możliwa. Nie jest to jednak wykluczone, więc być może w przyszłości roboty przyniesione w plecaku zbudują most, podczas gdy ludzie na brzegu po prostu będą odpoczywały.

Źródło: [1]

liny, most, quadrocopter, roboty, Zurich

Trwa ładowanie komentarzy...