Przywiązane liną do słupka quadrocoptery, które wykonujące akrobacje, to z pewnością ciekawy widok. Jaki jednak może może być dalszy efekt takich badań?
Okazuje się, że w ten sposób można nauczyć roboty budowania solidnego mostu linowego.
Budowanie ze sztywnych elementów za pomocą latających robotów jest możliwe, ale bardzo trudne. Przenoszone części są ciężkie, a każdy ruch maszyn musi być bardzo dokładny. Naukowcy z politechniki ETH Zurich we współpracy z firmą Gramazio Kohler Research wpadli więc na inny pomysł.
Liny polietylenowe z wysokim współczynnikiem wytrzymałości do wagi pozwalają w pełni wykorzystać atuty czterowirnikowców, a w przypadku budowy mostów materiały rozciągliwe są równie dobre jak sztywne, a nawet lepsze.
Każdy z robotów posługuje się szpulą, dzięki której może kontrolować napięcie liny. Plastikowa rurka chroni urządzenie przed zaplątaniem się, które oznacza awarię i automatyczne wykluczenie z pracy. Stosując m.in. węzły i sploty, maszyny zbudowały most nad przepaścią o szerokości 7,4 m. Zużyte zostało około 120 m liny.
Należy pamiętać, że do wykonania tak skomplikowanej operacji niezbędny jest zewnętrzny system lokalizacji. Czuwa on nad tym, żeby roboty znajdowały się we właściwym miejscu w danej chwili i nie wpadały na siebie. Oznacza to, że niestety potrzebne są dalsze wynalazki i ulepszenia zanim budowa mostu nad prawdziwą rzeką stanie się możliwa. Nie jest to jednak wykluczone, więc być może w przyszłości roboty przyniesione w plecaku zbudują most, podczas gdy ludzie na brzegu po prostu będą odpoczywały.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...