Raspberry Pi 5 to kolejna wersja popularnego komputera jednopłytkowego, który trafił właśnie do sprzedaży. Szybszy procesor, zegar RTC i mały, fizycznych włącznik to tylko część zmian.
Oprócz tego przygotowano też nowe akcesoria, w tym m.in. pokaźny radiator do Raspberry Pi 5 oraz zasilacz z USB typu C.
Od premiery poprzedniej wersji flagowego produktu z logiem Raspberry Pi minęły ponad 3 lata. W tym czasie wydarzyło się wiele – byliśmy m.in. świadkami kryzysu na rynku półprzewodników, który znacznie ograniczył dostępność układów scalonych. W między czasie inżynierowie z fundacji Raspberry Pi cały czas pracowali nad nową wersję swojego komputera jednopłytkowego. Oto co przygotowali!
Raspberry Pi 5 – najważniejsze zmiany
Według deklaracji producenta, Raspberry Pi 5 ma być 2-3 razy wydajniejszy od poprzednika. Sercem układu jest 4-rdzeniowy procesor taktowany częstotliwością 2,4 GHz (BCM2712, 64-bit Cortex-A76). Dla przypomnienia – procesor na Raspberry Pi 4, pracuje z częstotliwością 1,8 GHz.
Płytka jest wyposażona w pamięć RAM (LPDDR4X-4267) – na początku dostępne będą wersje z 4 GB oraz 8 GB RAM-u, z oznaczeń na płytce można jednak wywnioskować, że pojawią się też inne wersje. Nowa malinka wyposażona jest w układ graficzny VideoCore VII, który wspiera technologię OpenGL ES 3.1 oraz Vulkan 1.2. Płytka umożliwia podłączenia 2 monitorów 4k (60 fps) ze wsparciem dla HDR.
Nowe Raspberry Pi 5 to jeszcze wydajniejsza płytka
Raspberry Pi 5 będzie wyposażone w szereg interfejsów komunikacyjnych. Oczywiście standardowo na pokładzie znajdziemy łączność WiFi (802.11ac) oraz Bluetooth (5.0/BLE). Płytka posiada gniazdo dla kart microSD, ze wsparciem dla szybkiego trybu SDR104. Malinka została też wyposażona w nowe złącze, na które wyprowadzono interfejs PCIe 2.0 (umożliwia to również podłączenie urządzeń NVMe).
Raspberry Pi 5 (widok od góry)
Raspberry Pi 5 (widok od dołu)
Dedykowany układ scalony RP1 I/O pozwolił na lepszą komunikację przez USB. Od teraz RPi będzie w stanie równocześnie obsłużyć transmisję przez dwa porty USB 3.0 z prędkością do 5 Gbps. Oprócz tego nie zabrakło również dwóch, standardowych portów USB 2.0.
Układ RP1 I/O poprawił też wydajność Ethernetu, MIPI (kamera/wyświetlacze) oraz GPIO.
Raspberry Pi 5 – małe, ale ważne zmiany
Na płytce znajdziemy również kilka mniejszych nowości, które na pewno ucieszą fanów komputerów z tej serii. Na lewej krawędzi płytki znajdziemy fizyczny włącznik oraz kątową diodę statusu. Tuż obok standardowego złącza do zasilania (USB typu C) znajduje się teraz gniazdo, do którego podłącza się akumulator dla wbudowanego zegara RTC (tak, nareszcie pojawił się zegar RTC).
Od teraz Raspberry Pi posiada wbudowany włącznik
Pomiędzy gniazdami HDMI umieszczono złącze do komunikacji przez UART. Jednak to nie koniec, bo w prawym górnym rogu płytki znajdziemy kolejne nowe złącze – dla wentylatora. Opisywane Raspberry Pi 5 posiada też 2 uniwersalne złącza taśmowe MIPI do podłączania wyświetlaczy i kamer.
Każda płytka posiada od teraz numer seryjny (na PCB i na opakowaniu).
Raspberry Pi 5 – nowe, oficjalne akcesoria
Nowy komputer to również nowe akcesoria. Do najważniejszych należy zaliczyć chłodzenie. Dość duży, dedykowany radiator z wentylatorem powinien zapewnić odpowiednie warunki do pracy dla RPi 5. Warto zauważyć, że na płytce znajdują się też specjalne otwory, dzięki którym możliwe jest pewne zamocowanie tego chłodzenia. Całość będzie oczywiście pasowała do przeprojektowanej obudowy.
Chłodzenie do Raspberry Pi 5
Obudowa do Raspberry Pi 5
Fundacja Raspberry Pi przygotowała również nowy zasilacz o mocy 27 W. Jest to zasilacz USB-C PD (ang. Power Delivery), który może dostarczyć maksymalnie 5 A (przy 5,1 V). Warto pamiętać, że typ użytego zasilacza przekłada się na to, jaki prąd można pobrać z 4 portów USB wbudowanych w płytkę.
Nowy zasilacz do RPi (na zdjęciu wersja UK)
Przykładowy akumulator dla RTC
Przy zwykłym zasilaczu z USB będzie można pobrać łącznie 600 mA, jednak jeśli wykryty zostanie zasilacz zgodny z PD, to wartość ta wzrośnie do 1,6 A. Do oferty trafił również mały akumulator dla zegara RTC, który będzie ładowany z zasilacza przez odpowiedni układ na RPi 5.
Raspberry Pi 5 – ceny i dostępność
Niestety tym razem (inaczej niż w latach ubiegłych) premiera nie oznacza, że płytki są już dostępne. Każdy chętny może już dziś zamówić nowe Raspberry Pi 5, ale płytki będą wysyłane na przełomie października i listopada 2023. Warto pamiętać, że wysyłka będzie realizowana zgodnie z kolejnością zamówień, więc możliwe, że do niektórych klientów płytki trafią jeszcze później.
Pierwsze płytki Raspberry Pi 5 trafią do klientów prawdopodobnie w listopadzie
Nowe malinki można już zamawiać u oficjalnych dystrybutorów, czyli m.in. w Botland. Raspberry Pi w wersji z 4 GB pamięci operacyjnej, w momencie publikacji tego wpisu kosztuje tam 339 zł brutto, druga wersja z 8 GB RAM-u to 449 zł brutto. Oprócz tego zamawiać można również akcesoria.
Pozostaje mieć nadzieję, że dostępność Raspberry Pi 5 będzie lepsza, niż miało to miejsce w przypadku poprzedniego modelu. Według deklaracji producenta na start ma być gotowe ponad 120 tys. płytek, które trafią na cały świat. Przemysłowa wersja RPi 5 (moduł CM5) nie będzie dostępna w tym roku.
Raspberry Pi 5 – czy warto?
Raspberry Pi 5 nie jest wielką rewolucją, jednak na pewno znajdzie zastosowanie w licznych projektach. W praktyce wiele osób na pewno doceni te drobne udogodnienia – wbudowany włącznik, możliwość łatwego podłączenia wentylatora oraz wbudowany zegar RTC. Więcej informacji na temat płytki znaleźć można na stronie fundacji Raspberry Pi. Jak oceniacie nowe RPi? Dajcie znać w komentarzu, która nowość spodobała się Wam najbardziej, a czego według Was zabrakło!
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...