KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Recenzja zestawu uruchomieniowego EVB 5.1 firmy And-Tech

Recenzja zestawu uruchomieniowego EVB 5.1 firmy And-Tech

Wybór zestawu uruchomieniowego to ważne zadanie, przed którym stają początkującymi. Starsi, doświadczeniem koledzy często radzą dwie drogi: zakup gotowej płytki lub wykorzystanie płytki stykowej oraz garści elementów. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

W tej recenzji postaram się przybliżyć Wam jeden z wielu dostępnych na rynku zestawów.

EVB 5.1 V5 ATMEGA644P Professional, to zestaw uruchomieniowy ze średniej półki cenowej, możemy go dostać za około 260zł. Znajdziemy jednak również tańszą wersję z innym procesorem.

EVB 5.1 - Ogólne wrażenie

Owinięty folią bąbelkową zestaw otrzymujemy w małym, zamykanym kartoniku, który później można wykorzystać do przechowywania płytki.

Pierwszy rzut oka na płytkę i już widzimy, że nie zmarnowano na niej nawet milimetra. Cała powierzchnia wypełniona jest peryferiami, które można połączyć z mikrokontrolerem. Sercem układu jest procesor, w tym wypadku mamy do dyspozycji szeroką podstawkę DIP40. Dzięki temu zestaw może pracować z mikrokontrolerami AVR: ATmega16, ATmega32 lub ATmega644.

m32-5

Perfyferia

Dostęp do wszystkich wyprowadzeń zapewniono przez standardowe goldpiny o rozstawie 2,54mm. Na płytce znajdziemy 8 diod LED oraz microswitchy. Ilość nieprzypadkowa – pozwala na operowaniu na całym rejestrze/porcie. Szczególnie może być to przydatne dla początkujących, którzy chcą zgłębić dokładnie tajniki operacji bitowych. Oczywiście do dyspozycji mamy również cztery wyświetlacze 7-segmentowe oraz złącze na LCD tekstowy - 2x16 znaków, który otrzymujemy w komplecie.

Płytka posiada wbudowany konwerter RS232<->USB dzięki czemu do komputera podłączona może zostać bez dodatkowych przejściówek. Złącze to umożliwia również zaprogramowanie zestawu. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie na zakupie programatora.

Zestaw EVB wyposażony został również w inne, rzadziej spotykane rozszerzenia. Na płytce znajdziemy m.in. termometr cyfrowy DS18B20, odbiornik podczerwieni TSOP4836 oraz diodę nadawczą IR. Zestaw ten pozwala na zbudowanie systemu komunikacji między dwiema płytkami lub na budowę prostego czujnika przeszkód. Do sygnalizacji mamy do dyspozycji dodatkowo bardzo jasną diodę RGB oraz buzzer generatorem. Najciekawsze jednak zostawiłem na koniec. W prawym górnym rogu znaleźć możemy slot na kartę microSD oraz 12 pinowe złącze (raster 2mm) do podłączenia modułów RMF12B pozwalających na nawiązanie łączności bezprzewodowej.

evb-43v4-atmega644p-profesional

Pozostałe peryferia to:

 • Procesor  AVR ATMega644P w  obudowie DIP40
 • Złącze USB (zasilanie  i  programowanie płytki z  komputera)
 • Zegar czasu   rzeczywistego PCF8563 + koszyk na baterię CR1610
 • Pamięć EEPROM AT24C02
 • Kwarc 16MHz
 • 2 wyjścia tranzystorowe o mocy 1A każde
 • 3 wyjścia tranzystorowe o mocy 500mA każde
 • 2 potencjometry  analogowe
 • złącze  programatora
 • 5 pinów napięcia  +5V
 • 5 pinów masy
 • Stabilizator napięcia  z  układem zabezpieczającym przed  odwrotną polaryzacją
 • Dioda informującą  o  podłączeniu zasilania

Możliwości z punktu widzenia przyszłego robotyka

Dla robotyka zestaw taki ma spore możliwości. Szczególnie dzięki wspomnianej możliwości podłączenia karty SD, odbiornikowi i nadajnikowi podczerwieni oraz łączu bezprzewodowemu.

Czego zabrakło?

Z punktu widzenia początkującego robotyka zabraknąć w tej płytce jedynie sterownika silników typu L293D lub TB6612. Wtedy zestaw ten mógłby służyć za platformę sterującą dla pierwszych robotów. W chwili obecnej nie pozostaje nam jednak nic innego jak podłączenie własnego modułu sterownika silników.

Podczas dłuższego używania zestawu zauważyłem jeszcze kilka drobnych braków. Układ zasilać można przez USB lub złącze typu Jack. Jak dla mnie zabrakło tutaj jeszcze najzwyklejszych goldpinów lub złącza typu ARK, które pozwalałoby na podłączenie zasilania innego typu.

Cała płytka posiada jedynie dwa otwory montażowe. Jest to ilość wystarczająca, jednak wygodniej byłoby mieć 4 otwory w narożnikach, które pozwoliłyby na zamocowanie gumowych nóżek. W tej chwili zestaw leżący na biurku opiera się po jednej stronie o uchwyt na baterię podtrzymującą RTC.

Wsparcie producenta

W cenie zestawu otrzymujemy również dostęp do specjalnej strony ze wsparciem. Znajdziemy tam informacje na temat zestawu oraz, co ważne przykładowe programy. Jest ich tam całkiem sporo, znajdziemy zarówno kody testowe w Bascomie, jak i C. Możliwe jest również skorzystanie z wideo kursu (14 części) programowania AVRów w Bascomie.

Profesjonalnie wykonane zestawy raczej się nie psują, jednak gdyby stało się coś złego producenta udziela na testowany zestaw 2 lat gwarancji!

Podsumowanie

Mimo kilku braków płytkę mogę polecić osobom zainteresowanym AVRami. Jest to na pewno jeden z lepszych i bogatszych zestawów dostępnych na polskim rynku. Dużym plusem jest wsparcie producenta, w którego skład wchodzą również przykładowe programy.

Gotowe rozwiązania, które działają natychmiast po kompilacji to ważny element podczas nauki. Osoby zainteresowane zakupem zachęcam do odwiedzania strony producenta.

avr, programowanie, uruchomieniowy, zestaw

Trwa ładowanie komentarzy...