KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robo-One pierwsze zawody autonomicznych humanoidów

Robo-One pierwsze zawody autonomicznych humanoidów

Podczas słynnego japońskiego turnieju Robo-One od lat rozgrywane były pojedynki humanodiów. Do tej pory konkurencja polegała na walce zdalnie sterowanych konstrukcji.

W tym roku, po raz pierwszy w historii zawodów Robo-One przeprowadzone zostały walki robotów autonomicznych.

Dotychczas walki sumo robotów dwunożnych sprowadzały się do zbudowania konstrukcji mechanicznej oraz przygotowania odpowiedniego kontrolera. Kunszt walki sprowadzał się do wprawnego sterowania robotem przez konstruktora.

Specyfika konkurencji wynikała z dużych ograniczeniach konstrukcyjnych - ciężko zbudować bipeda, a tym bardziej wzbogacić go o liczne sensory i wydajny algorytm sterowania. Jednak wraz z postępem robotyki możliwe było pokonanie tej bariery.

Robot turniejowy musiał posiadać czujniki umiejscowione na korpusie (niedozwolone są sensory umieszczone poza areną). Dozwolone jest jednak korzystanie z zewnętrznego komputera, co pozwala użyć zaawansowanych algorytmów w tym przetwarzania obrazu.

O dziwo, najbardziej dynamiczny robot Simple Fighter zajął dopiero 8 miejsce, co potwierdza regułę, że dobrze wykonany robot nie zawsze wygrywa. Na poniższym filmie widoczny jest zwycięzca zawodów robot KOBIS (z kocią głową i spódnica), który pokonał przeciwnika kręcąc się w kółko bez konkretnego celu.

Do pierwszych, autonomicznych zawodów zgłoszono 16 konstrukcji. Za rok dowiemy się, czy więcej drużyn podjęło wyzwanie! Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Robo-One.

autonomiczny, biped, robo-one, zawody

Trwa ładowanie komentarzy...