KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB

Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB

Fizyka kwantowa nie jest tematem prostym, ale dzięki sztuce i nowoczesnym technologiom może stać się przystępna dla przeciętnego człowieka.

Oto bardzo ciekawa instalacja artystyczna, która wizualizuje zjawisko kwantowe w efektowny sposób wykorzystując do tego diody RGB.

Projekt "kwantowego ogrodu" (ang. quantum garden) ma za zadanie prezentację jednego z zagadnień fizyki kwantowej, opisanego jako STIRAP (ang. STImulated Raman Adiabatic Passage). Zagadnienie to jest prawdopodobnie jasne i zrozumiałe dla każdego miłośnika tematyki - jeśli należysz do takich osób, to podziel się, proszę, swoim objaśnieniem w komentarzu! Tutaj skupimy się na uzyskanym efekcie.

Głównym celem instalacji artystycznych nie jest jednak pomoc w zrozumieniu zagadnienia, a raczej wzbudzanie określonych emocji, inspiracja i uruchamianie wyobraźni. Trzeba przyznać, że autorowi udało się to znakomicie.

Instalacja artystyczna

Instalacja artystyczna "Quantum Garden"

Projekt wykorzystuje 228 pierścieni z adresowalnymi diodami RGB (prawdopodobnie są to WS2812). Pierścienie takie bez problemu można zakupić na znanych polskich i chińskich portalach aukcyjnych. Na środku każdego z nich zamontowano dodatkowo sprężynę z odbojnika do drzwi.

Sprężyny w każdym pierścieniu umożliwiają interakcję z użytkownikiem

Sprężyny w każdym pierścieniu umożliwiają interakcję z użytkownikiem

Każda sprężyna reaguje na dotyk oraz wibracje. Elementy te stanowią więc interfejs między "dziełem sztuki", a człowiekiem. Całością sterują trzy płytki Teensy 3.2, które wyposażone są w dość potężny mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4. Układ podpięty jest do komputera PC, na którym działa skrypt odpowiedzialny za symulację wspomnianego zjawiska. Program ten napisany został w Pythonie.

Jeśli żadna ze sprężyn nie wibruje, to układ generuje rozbłyski w losowych punktach. Cała "kwantowa magia" dzieje się jednak w momencie, gdy użytkownik zacznie poruszać sprężynami. Prawda, że nie trzeba mieć doktoratu z fizyki, żeby docenić piękno tej symulacji?

Arduino steruje ploterem do piasku, który tworzy dzieła sztuki
Arduino steruje ploterem do piasku, który tworzy dzieła sztuki

Na ten projekt można patrzeć godzinami, a do tego ma on właściwości uspokajające. Niby nic specjalnego, to tylko zwykły mechanizm,…... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

diody, nauka, Python, rgb, sztuka

Trwa ładowanie komentarzy...