KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wieczny drewniany kalendarz DIY sterowany przez Arduino

Wieczny drewniany kalendarz DIY sterowany przez Arduino

Oto bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kalendarzy, które trzeba wymieniać na nowe wraz z rozpoczynającym się rokiem.

Ten kalendarz wyświetla dzień, miesiąc oraz dzień tygodnia za pomocą trzech drewnianych tarcz, dzięki czemu jest zawsze aktualny.

Autor projektu ukrywający się pod pseudonimem tomatoskins zainspirowany zwykłymi wiecznymi kalendarzami postanowił stworzyć i podzielić się swoim pomysłem na jego elektryczną wersję. Jego odpowiednik jest w pełni automatyczny i nie wymaga uwagi człowieka.

Do stworzenia tego DIY konstruktor wykorzystał m.in. Arduino Nano, trzy miniaturowe silniki krokowe wraz ze sterownikiem, czujniki efektu Halla oraz moduł czasu rzeczywistego (RTC). Konstrukcja została wykonana z drewna, a elementy mechaniczne (koła zębate) na drukarce 3D. Kalendarz jest zasilany za pomocą zasilacza sieciowego.

Sposób prezentacji aktualnej daty

Sposób prezentacji aktualnej daty

Autor rozpoczął pracę od przygotowania drewnianych tarcz. W tym celu złączył ze sobą kilka odpowiednio dociętych trapezów, a potem wyszlifował je z obu stron, aby były okrągłe. Następnie zaprojektował i zamontował drukowane w 3D zębatki oraz naniósł liczby, nazwy dni i miesięcy na powierzchni kół za pomocą papieru transferowego.

Każdy okrąg ma swój własny silnik krokowy, który jest sterowany przez Arduino. Do mikrokontrolera podłączono też układ RTC odmierzający i przechowujący datę, nawet gdy zostanie utracone zasilanie sieciowe. Dodatkowo zamontowane czujniki Halla niwelują problem desynchronizacji silników po dłuższym czasie działania. W tym celu każdy okrąg został wyposażony w mały magnes neodymowy.

Mechanizm obracający tarczami

Mechanizm obracający tarczami

Osoby zainteresowane tym DIY mogą się o nim dowiedzieć więcej z instrukcji przygotowanej przez autora. Znajdziecie tam również program dla Arduino oraz pliki STL, które trzeba wydrukować na drukarce 3D. Zastąpicie swoje domowe kalendarze tym projektem?

Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink
Niezwykła stacja pogodowa DIY z dwoma ekranami e-ink

Stacje pogodowe są chętnie wykonywane przez wielu majsterkowiczów jako jedne z pierwszych samodzielnych projektów. Opisywana stacja jest jednak... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, diy, inspiracja, kalendarz, projekt, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...