KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robotic Arena 2017 – Wrocław, 02.12.2017

Robotic Arena 2017 – Wrocław, 02.12.2017

W powietrzu czuć, że nadchodzi zima. Dla wielu jest to pora zmniejszonej aktywności, jednak dla robotyków zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń w roku!

Już 2 grudnia 2017 odbędzie się kolejna edycja zawodów Robotic Arena! Udział w zawodach (dla widzów oraz zawodników) jest bezpłatny.

Robotic Arena 2017 to już 10. edycja międzynarodowych zawodów robotów organizowanych na Politechnice Wrocławskiej. Stało się tradycją, że na początku grudnia entuzjaści robotyki i nowoczesnych technologii spotykają się w "Serowcu" (C-13 PWr), aby wystawić do walki swoje konstrukcje i wyłonić najlepsze z nich. W tym roku zawody rozpoczną się w sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 przy wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 25.

W poprzedniej edycji zawodów udział wzięło ponad 160 zawodników, którzy przywieźli do Wrocławia prawie 200 robotów! Wszystkim zmaganiom kibicowało łącznie ponad 1500 widzów! W tym roku, dzięki Waszemu udziałowi te statystyki mogą być jeszcze lepsze!

Sumo

Kategoria Sumo to przeniesienie japońskich zapasów na blaszane dohyō z elektronicznymi zawodnikami. Roboty stają naprzeciwko siebie na ringu, za pomocą odpowiednich czujników lokalizują się wzajemnie i starają się zrzucić z areny przy użyciu mocy silników. Podobnie jak w klasycznych walkach przewidziane są różne kategorie wagowe:

  • MegaSumo,
  • Sumo,
  • MiniSumo Enhanced,
  • MicroSumo Enhanced.

LineFollower

Roboty startujące w kategoriach LineFollower mają za zadanie jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną przez czarną linię. Trudnością jest odpowiednie zaprojektowanie mechaniki oraz układu regulacji, które pozwolą pojazdowi sprawnie pokonywać wszystkie zakręty i skrzyżowania.

W rozgrywkach Linefollower przewidziano następujące kategorie:

  • LineFollower Light,
  • LineFollower Enhanced,
  • LineFollower Turbo,
  • LineFollower Drag.

MicroMouse

MicroMouse to konkurencja, w której robot ma za zadanie odnaleźć się w labiryncie i się z niego wydostać. W swoich poszukiwaniach musi zdać się na odczyty z czujników i odpowiednio opracowane algorytmy. Ważna jest także zwinność i prędkość robota - wygrywa najszybszy.

W kategorii MicroMouse rozegrane zostaną zawody w labiryntach o dwóch rozmiarach:

  • MicroMouse 16x16,
  • MicroMouse 8x8.

PuckCollect, RoboSprint oraz Freestyle

Konstrukcje startujące w kategorii PuckCollect zbierają z planszy kolorowe krążki. Muszą one polegać na swoich cyfrowych "oczach" i odpowiedniej taktyce. W jednym momencie na planszy znajdują się dwie konstrukcje, zatem zadanie jest o tyle trudniejsze, że trzeba dodatkowo uważać na swojego przeciwnika.

W tym roku zupełnie nową kategorią na wrocławskich zawodach będzie RoboSprint. Konstrukcje zamiast konwencjonalnych kół muszą posiadać kończyny. Spodziewamy się zobaczyć na niej antropomorficzne roboty humanoidalne i przypominające pająki hexapody. Długość trasy to zaledwie 3 metry, niemniej jednak zadanie to nie jest takie proste dla konstruktorów i ich robotów.

Roboty, które nie kwalifikują się do żadnej z powyższych konkurencji, nie muszą czuć się dyskryminowane - specjalnie dla nich stworzono konkurencję Freestyle. Niestandardowe maszyny zostaną zaprezentowane przez swoich konstruktorów. Zgromadzona publiczność będzie miała możliwość oddania głosu na najciekawsze jej zdaniem konstrukcje.

Turniej jest organizowany od 2004 r. jako „Otwarte Zawody Robotów Minisumo”, a od 2008 r. pod nazwą Robotic Arena. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce.

Organizatorem zawodów jest Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”. Działa ono nieprzerwanie od 2003 roku przy Katedrze Cybernetyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki PWr. Organizacja zawodów jest jednym z celów statutowych koła. Więcej informacji o zawodach znaleźć można na stronie wydarzenia oraz na Facebooku.

2017, arena, robotic, wrocław, zawody

Trwa ładowanie komentarzy...