Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Prowadniki kablowe dla robotów zaprojektowane do ruchów w trzech osiach

Roboty do zabijania – czy tak wygląda broń przyszłości?

Roboty do zabijania – czy tak wygląda broń przyszłości?

Sztuczna inteligencja może w przyszłości ulepszyć niemal każdą dziedzinę życia. Nie wolno jednak zapominać o potencjalnych negatywnych zastosowaniach tej technologii.

Należy do nich autonomiczna broń, która mogłaby niespodziewanie i bez żadnego wahania zabić dowolną osobę.

Wielu naukowców domaga się zakazu używania robotów jako broni. Przy wsparciu instytutu Future of Life powstał krótki film „Slaugherbots” – symulacja tego, do czego mogłyby doprowadzić ich stosowanie (uwaga: wideo zawiera sceny przemocy).

Aby ta idea stała się rzeczywistością, wystarczyłyby kamery, czujniki i rozpoznawanie twarzy, które w dużej mierze już istnieją. Miniaturowe, inteligentne drony z materiałem wybuchowym zabijałyby konkretne, pojedyncze osoby na podstawie wcześniej otrzymanych danych, także tych pochodzących z profili w social media.

Roje takich urządzeń mogłyby przebijać się przez ściany i szyby, a także przeprowadzić masakrę tysięcy ludzi naraz. Minidrony łatwo unikałyby też snajperów i innych przeszkód mających na celu zatrzymanie ich, a sprawcy ataków mogliby pozostać anonimowi.

Sianie strachu i całkowity zakaz produkcji autonomicznej broni to dla niektórych kontrowersyjne stanowisko, zwłaszcza w czasie, gdy opinia publiczna nadal obawia się nawet nieszkodliwych robotów. Być może warto najpierw przedyskutować szczegółowe rozwiązania i zwrócić uwagę na przyczyny aktualnych konfliktów i zagrożeń.

Niezależnie od tego, jakie będzie rozwiązanie tej kwestii, wiadomo jedno – nie ma zbyt wiele czasu na decyzję, bo postęp techniczny w tej dziedzinie następuje bardzo szybko.

Źródło: [1]

broń, drony, sztuczna inteligencja, wojsko

Komentarze

13:44, 01.12.2017 #1

Nie ma możliwości zakazania budowy takich urządzeń. Poza C4 mam w swojej kanciapie wszystko, by zmontować coś takiego. Nie tak małego czy sprawnego, ale z takimi samymi możliwościami.

14:21, 01.12.2017 #2

Prawda jest taka, że takie coś jest dużo mniej skuteczne i dużo droższe niż zwykły karabin snajperski, przed którym się przecież też nie zabezpieczysz. Snajperzy istnieją od setek lat, a jakoś nie mamy wszyscy kuloodpornych okiennic na oknach.

Mówicie, że snajpera można złapać? Cóż, osobę wypuszczającą drony także. Do tego mamy dzisiaj zdalnie sterowane statywy do karabinów snajperskich (albo łatwo możemy je zrobić) z webcamem. I szukaj sobie.

Zastanawiam się jaki jest prawdziwy cel tej nagonki na amatorskie modele latające.

16:18, 01.12.2017 #3

Jeśli nie wiesz o co chodzi to na 100% o kasę.

Kto zyska na zakazie?

16:23, 01.12.2017 #4
9:32, 05.12.2017 #5

Ee tam, fantazjować każdy może. Teoretycznie wystarczy kilka czujników garść silniczków i można stworzyć Robocop-a gdzie Boston Dynamics z grubym zapleczem finansowym pokazuje, że rzeczywistość leży i kwiczy :).

11:05, 05.12.2017 #6

Znacznie łatwiej jest utrzymać quadcoptera na wyznaczonej trasie lotu (ardupilot i przyjaciele), rozpoznać twarz i kierować się w jej kierunku (opencv i przyjaciele), niż biegać, sadzić suche teksty, jeździć na motorze i opuszczać się na łańcuchu do kadzi roztopionego metalu. W szczególności, tak jak Marooned zauważył, wszystkie części potrzebne do tego już mamy i tylko nikt nie jest takim durniem, żeby to budować. Bo znacznie taniej wychodzi postawienie piwa grupie bandziorów, żeby poczekali na takiego na klatce.

[ Dodano: 05-12-2017, 11:08 ]

A tak przy okazji, w tym samym czasie co Terminator wyszedł inny film o robotach: Runaway. I w nim właściwie wszystko to przewidzieli: https://en.wikipedia.org/wiki/Runaway_(1984_film) — tylko niestety był zbyt realistyczny, więc nie osiągnął sukcesu. Jest wszystko — samonaprowadzające się kule rozpoznające twarze, Intel Management Engine, etc.

Zobacz powyższe komentarze na forum

Dodaj komentarz