KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty do zabijania – czy tak wygląda broń przyszłości?

Roboty do zabijania – czy tak wygląda broń przyszłości?

Sztuczna inteligencja może w przyszłości ulepszyć niemal każdą dziedzinę życia. Nie wolno jednak zapominać o potencjalnych negatywnych zastosowaniach tej technologii.

Należy do nich autonomiczna broń, która mogłaby niespodziewanie i bez żadnego wahania zabić dowolną osobę.

Wielu naukowców domaga się zakazu używania robotów jako broni. Przy wsparciu instytutu Future of Life powstał krótki film „Slaugherbots” – symulacja tego, do czego mogłyby doprowadzić ich stosowanie (uwaga: wideo zawiera sceny przemocy).

Aby ta idea stała się rzeczywistością, wystarczyłyby kamery, czujniki i rozpoznawanie twarzy, które w dużej mierze już istnieją. Miniaturowe, inteligentne drony z materiałem wybuchowym zabijałyby konkretne, pojedyncze osoby na podstawie wcześniej otrzymanych danych, także tych pochodzących z profili w social media.

Roje takich urządzeń mogłyby przebijać się przez ściany i szyby, a także przeprowadzić masakrę tysięcy ludzi naraz. Minidrony łatwo unikałyby też snajperów i innych przeszkód mających na celu zatrzymanie ich, a sprawcy ataków mogliby pozostać anonimowi.

Sianie strachu i całkowity zakaz produkcji autonomicznej broni to dla niektórych kontrowersyjne stanowisko, zwłaszcza w czasie, gdy opinia publiczna nadal obawia się nawet nieszkodliwych robotów. Być może warto najpierw przedyskutować szczegółowe rozwiązania i zwrócić uwagę na przyczyny aktualnych konfliktów i zagrożeń.

Niezależnie od tego, jakie będzie rozwiązanie tej kwestii, wiadomo jedno – nie ma zbyt wiele czasu na decyzję, bo postęp techniczny w tej dziedzinie następuje bardzo szybko.

Źródło: [1]

broń, drony, sztuczna inteligencja, wojsko

Trwa ładowanie komentarzy...