KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot-żółw sam nauczy się chodzić po Marsie!

Robot-żółw sam nauczy się chodzić po Marsie!

C-Turtle, który powstał na Uniwersytecie Arizony, to kolejny robot zainspirowany zwierzętami. W tym przypadku pierwowzorem był żółw morski.

To niezwykle proste urządzenie samodzielnie uczy się przez wzmacnianie. Konstrukcja została wykonana m.in. dzięki technologii druku 3D. Koszt budowy robota, to jedynie 70 dolarów.

Chociaż pierwowzorem C-Turtle było stworzenie wodne, porusza się on wyłącznie na lądzie. Ruchy przypominające pływanie sprawiają, że sprawnie pełznie po piasku. Konstrukcja składa się z elementów wydrukowanych w 3D, tektury, serwomotorów, akumulatorów oraz Raspberry Pi.

Do przemieszczania się służą umieszczone po bokach płetwy. Spód maszyny jest płaski, za wyjątkiem lekko uniesionego w górę przodu, który zapobiega zakopywaniu się w piasku.

Robot eksperymentuje, sam odkrywa nowe strategie poruszania się i wybiera te, które są najskuteczniejsze na danym terenie. Metoda uczenia się przez wzmacnianie, z której korzysta, to Group Factor Policy Search. Dzięki niej cały proces nauki może zakończyć się w godzinę.

Wycinanie wszystkich elementów, druk 3D i montaż  części trwa tylko godzinę. Wszystkie te czynności są przeprowadzane jednocześnie, aby maksymalnie skrócić czas budowy.

Sukcesem zakończyły się testy przeprowadzone zarówno w laboratorium (gdzie piasek zastąpiły ziarna maku), jak i w terenie – na pustyni w Arizonie.

Jednym z potencjalnych zastosowań dla C-Turtle ma być praca na Marsie. Do przetrwania w tak nieprzyjaznym środowisku będzie on jednak potrzebował jeszcze wielu modyfikacji.

Źródło: [1]

druk 3d, kosmos, mars, robot

Trwa ładowanie komentarzy...