KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino pomaga chronić się przed wirusem?

Arduino pomaga chronić się przed wirusem?

W związku z pandemią koronawirusa COVID-19 należy zachowywać ostrożność i stosować się do zaleceń służb medycznych.

W rozpoznaniu objawów choroby może pomóc CoroFence, czyli termometr DIY, który na bieżąco bada temperaturę ciała okolicznych osób.

Autor tego DIY, czyli Marius Dima, podzielił się swoim projektem termometru termowizyjnego, którego zadaniem jest badanie temperatury osób przechodzących obok urządzenia. Rezultat pomiaru jest wysyłany do bazy danych, dzięki której można zobaczyć historię pomiarów oraz opracować statystyki. CoroFence informuje również o wynikach za pomocą diody RGB oraz buzzera, który wydaje dźwięk po wykryciu temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza.

Do stworzenia CoroFence autor wykorzystał Arduino Nano 33 IoT, czujnik ruchu, czujnik temperatury Panasonic Grid Eye, buzzer, diodę RGB oraz baterię litowo-jonową. Wszystkie te podzespoły zostały umieszczone w puszce elektroinstalacyjnej pełniącej funkcję obudowy tego termometru.

Kluczowym elementem całego projektu jest czujnik podczerwony. To on jest odpowiedzialny za pomiar temperatury w swoim otoczeniu. Czujnik ten ma 64 niezależne punkty pomiarowe (kwadrat 8 × 8), dzięki czemu pomiar jest dokładniejszy. W celu oszczędności baterii autor użył dodatkowo czujnika PIR, który na bieżąco sprawdza, czy w obrębie CoroFence nie znajduje się człowiek. Gdy ruch zostanie wykryty, Arduino aktywuje czujnik podczerwony i dokonuje pomiaru.

Po dokonaniu pomiaru Arduino sprawdza jego rezultat i jeśli temperatura ciała będzie mieściła się w normie, to dioda zapali się na zielono. W przeciwnym wypadku dioda zacznie świecić się na czerwono, a brzęczyk wyemituje dźwięk ostrzegający o podwyższonej temperaturze ciała. Niezależnie od wyniku informacje są wysyłane do bazy danych. Zakres danych obejmuje wszystkie 64 punkty pomiarowe oraz pełną datę wykonania pomiaru.

Czujnik podczerwony oraz PIR

Czujnik podczerwony oraz PIR

Ten hobbystyczny projekt nie zastąpi oczywiście profesjonalnych termometrów medycznych i kamer, ale trzeba przyznać, że CoroFence to przykład bardzo ciekawego zastosowania popularnych elementów do budowy niezwykle przydatnego urządzenia. Umieszczenie go w często uczęszczanych miejscach może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa. Osoby zainteresowane tym projektem znajdą szczegółowe informacje w przygotowanej przez autora instrukcji. Macie pomysł na inne DIY, które mogłoby pomóc zwalczać wirusa?

Wykrywanie gestów przez Arduino za pomocą czujnika PIR
Wykrywanie gestów przez Arduino za pomocą czujnika PIR

Czujniki PIR służą do wykrywania ruchu. Można je spotkać w systemach alarmowych oraz np. przy automatycznym oświetleniu. Sensory tego... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, inspiracje, IoT, PIR, projekt, termometr

Trwa ładowanie komentarzy...