Robotyzacja to tańsza i wydajniejsza alternatywa dla zatrudniania ludzi. Jednak projekt przepisów przygotowany przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego uznaje roboty za osoby.
Oznaczałoby to konieczność opłacania składek ubezpieczenia społecznego przez właścicieli zrobotyzowanych przedsiębiorstw.
Status osoby elektronicznej przysługiwałby tylko zaawansowanym robotom. Powstałby rejestr tych maszyn, a każda z nich posiadałaby fundusz, który pokrywałby ewentualne roszczenia finansowe.
Prawo wymagałoby również deklaracji o oszczędnościach, które zostały osiągnięte dzięki zatrudnianiu robotów zamiast ludzi, w celu opodatkowania ich.
Te przepisy zniwelowałyby przewagę robotyzacji nad pracą ludzką, a tym samym w dalszym stopniu wstrzymałyby rozwój robotyki w Europie, która już teraz znajduje się daleko w tyle w porównaniu z Japonią czy USA. VDMA – związek inżynierów z Niemiec, reprezentujący m.in. firmę Siemens – jest przeciwny projektowi. Argumentuje, że legislacja związana z prawami i obowiązkami elektronicznych osób mogłaby się przydać za 50 lat, ale na pewno nie za 10 lat.
Organizacja popiera natomiast regulacje prawne dotyczące bezzałogowych pojazdów.
Przepisy prawdopodobnie nie wejdą w życie. Nawet w razie przegłosowania pozostaną zaleceniem. Jednak sam fakt istnienia projektu może wskazywać na kierunek, w którym zmierzają politycy.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...