KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty w UE opodatkowane jako elektroniczne osoby?

Roboty w UE opodatkowane jako elektroniczne osoby?

Robotyzacja to tańsza i wydajniejsza alternatywa dla zatrudniania ludzi. Jednak projekt przepisów przygotowany przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego uznaje roboty za osoby.

Oznaczałoby to konieczność opłacania składek ubezpieczenia społecznego przez właścicieli zrobotyzowanych przedsiębiorstw.

Status osoby elektronicznej przysługiwałby tylko zaawansowanym robotom. Powstałby rejestr tych maszyn, a każda z nich posiadałaby fundusz, który pokrywałby ewentualne roszczenia finansowe.

Te przepisy zniwelowałyby przewagę robotyzacji nad pracą ludzką, a tym samym w dalszym stopniu wstrzymałyby rozwój robotyki w Europie, która już teraz znajduje się daleko w tyle w porównaniu z Japonią czy USA. VDMA – związek inżynierów z Niemiec, reprezentujący m.in. firmę Siemens – jest przeciwny projektowi. Argumentuje, że legislacja związana z prawami i obowiązkami elektronicznych osób mogłaby się przydać za 50 lat, ale na pewno nie za 10 lat.

Przepisy prawdopodobnie nie wejdą w życie. Nawet w razie przegłosowania pozostaną zaleceniem. Jednak sam fakt istnienia projektu może wskazywać na kierunek, w którym zmierzają politycy.

Źródło: [1]

prawo, przemysł, robot, unia

Trwa ładowanie komentarzy...