KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zrobotyzowany wąż strażacki prosto z Japonii

Zrobotyzowany wąż strażacki prosto z Japonii

Japońscy naukowcy pokazali prototyp nowego węża strażackiego, który w przyszłości znacznie ułatwi gaszenie pożarów.

Woda wyrzucana jest ze specjalnych dysz, dzięki którym wąż może dostać się bezpośrednio nad miejsce, w którym występuje ogień.

Bardzo często ogień pojawia się w miejscach, do których jest utrudniony dostęp - np. na wyższych piętrach budynków. Wlewanie wody przez okna nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony wchodzenie do budynku objętego pożarem jest bardzo niebezpieczne.

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Tohoku i Narodowego Instytutu Technologii Hachinohe w Japonii zaprezentowali nowy rodzaj zrobotyzowanego węża strażackiego. Na całej długości węża znajdują się dysze, dzięki którym robot może się unosić. Do napędzania konstrukcji wykorzystywany jest strumień wody wystrzeliwany ze specjalnych dysz pod odpowiednimi kątami. 

Prototyp nowoczesnego węża strażackiego.

Prototyp nowoczesnego węża strażackiego.

Prototyp widoczny na poniższym filmie jest pojedynczym modułem robota, który docelowo można przedłużyć do praktycznie dowolnej długości. Do napędzania aktualnej wersji tego węża strażackiego potrzebny jest strumień wody o ciśnieniu 0,7MPa.

Zastosowany napęd może budzić pewne kontrowersje - wygląda jakby większość wody "marnowana" była na poruszanie się robota. Naukowcy przekonują jednak, że to nie wada. Tak skonstruowany wąż będzie po prostu zraszał wodą wszystko nad czym przelatuje, aby ograniczyć rozprzestrzenianie ognia.

Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg
Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg

Owady od dawna są inspiracją dla wielu twórców robotów. Zwinniejsze od dronów naśladujących ich budowę mogą być tylko... prawdziwe... Czytaj dalej »

Twórcy prototypu przyznają, że algorytm sterujący dyszami wymaga jeszcze dopracowania. W planach jest między innymi uproszczenie obsługi węża oraz ustabilizowanie całej konstrukcji. Naukowcy liczą, że docelowo technologia ta będzie możliwa do zastosowania nawet przy zwykłych wężach ogrodowych.

Autor:  Michał eM
Redakcja: Damian Szymański

Źródło: [1]

pożar, robot, straż, wąż

Trwa ładowanie komentarzy...