KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Watchy – smartwatch z e-ink i ESP32, który zastąpi Pebble?

Watchy – smartwatch z e-ink i ESP32, który zastąpi Pebble?

Czas pracy smartwacha na akumulatorze to jedno z podstawowych kryteriów wyboru przy zakupie. Dzięki wyświetlaczowi e-ink ten nowy zegarek na ESP32 wytrzyma bez ładowania bardzo długo.

Projekt urządzenia jest ogólnodostępny, dzięki czemu prawie każdy może dowolnie dostosować go do swoich potrzeb.

Stwórz sam swój smartwatch DIY

Smartwatch na licencji typu open source nie jest nowym pomysłem – na rynku można znaleźć kilka rozwiązań, takich jak chociażby PineTime czy watchX. Tutaj jednak producent udostępnił nie tylko kody źródłowe, ale także schematy elektroniczne oraz projekt obudowy.

Sercem urządzenia jest – wyposażone w moduł łączności Wi-Fi oraz Bluetooth – popularne ESP32 w wersji PICO-D4. Dodatkowo twórcy projektu umieścili na jego pokładzie również akcelerometr, który można wykorzystać np. do realizacji funkcji krokomierza czy obsługi gestów. Taki smartwatch ESP32 sprawdzi się jako podręczny gadżet, który niemalże zastąpi telefon. 

E-papierowy wyświetlacz o standardowej przekątnej 1,54 cala ma rozdzielczość 200 × 200 pikseli. Port microUSB odpowiada za łączność z komputerem i ładowanie. Dokładny pomiar czasu jest możliwy dzięki modułowi DS3231, czyli powszechnemu układowi RTC (ang. real-time clock).

Zegarek e-ink z paskiem

Zegarek e-ink z paskiem

Bateria zapewnia od 5 do 7 dni pracy bez używania Wi-Fi lub od 2 do 3 dni z włączoną łącznością. Oprócz ekranu pod tarczą zegara znajdują się przyciski dotykowe, a jako sygnalizację, np. alarmów, możemy użyć wbudowanego modułu wibracji.

Zawartość pudełka

Zawartość pudełka

Watchy jest sprzedawany jako zestaw zawierający w pełni zmontowaną płytkę PCB Watchy, wyświetlacz e-ink, baterię 200 mAh, dwie taśmy samoprzylepne i pasek do zegarka. Przydatny okaże się zatem dostęp do projektów różnych obudów. Podczas zabaw z zegarkiem DIY można korzystać z Arduino, frameworku ESP-IDF oraz MicroPythona. Smartwatch e-ink będzie nie tylko ciekawym dodatkiem, ale też stanowi ulgę dla oczu, gdyż nie emituje niebieskiego światła. 

Producent wycenił urządzenie na 49 dol., czyli około 188 zł. Osoby zainteresowane zakupem tego typu zegarka znajdą niezbędne informacje na stronie projektu. Jeśli uważacie jednak, że gotowy zegarek jest za drogi, to zawsze możecie zdecydować się na jego samodzielną budowę – w końcu to open source. Macie inne pomysły na wykorzystanie takiego gadżetu?

Smartwatch e-ink to gadżet, który z pewnością trafi w gust nie tylko miłośników majsterkowania, ale też osób zainteresowanych nowymi technologiami. Zegarek e-ink wyświetla oczywiście godzinę i datę, ale też temperaturę, pogodę czy ilość kroków. Z takim zegarkiem na pewno będziesz na czasie!

Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB
Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB

W życiu prawie każdego elektronika przychodzi chwila, w której chce on zapanować nad czasem i decyduje się na zbudowanie własnego... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, e-ink, ESP, micropython, zegarek

Trwa ładowanie komentarzy...