KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Rolnicy nie są już potrzebni? Te roboty mogą ich zastąpić!

Rolnicy nie są już potrzebni? Te roboty mogą ich zastąpić!

Powtarzalność operacji na zamkniętym, równym terenie sprawia, że uprawa roli to teoretycznie idealne zadanie dla robotów.

Na uniwersytecie Harper Adams sprawdzono to w praktyce. Grupa autonomicznych pojazdów oraz dronów wyhodowała i zebrała jęczmień.

Projekt Hands Free Hectare obejmował cały proces uprawy, od siewu do żniw. Traktor umieścił ziarna w ziemi na odpowiedniej głębokości i w określonych odstępach. Zbieraniem plonów, które trwało ok. 6 godzin, zajął się bezzałogowy kombajn. W międzyczasie maszyny rozpylały środki ochrony roślin i nawozy w tych miejscach, w których były one potrzebne.

Przez cały czas na polu nie znajdował się ani jeden człowiek. Ludzie brali jednak udział z zewnątrz, uczestnicząc w pobieraniu próbek jęczmienia i oceniając przesłane przez roboty dane. Na tej podstawie podejmowano decyzje dotyczące szczegółów pielęgnacji zboża oraz dokładnego czasu żniw.

Wydajność uprawy okazała się stosunkowo niska. Wyniosła 4,5 ton na hektar, podczas gdy w tradycyjny sposób uzyskuje się średnio 6,8 t/ha.

Projekt był również bardzo drogi – jego budżet to aż 200 tysięcy funtów. Większość pieniędzy została jednak przeznaczona na zakup maszyn. Kolejne próby, które są już w planach, będą więc znacznie tańsze.

W przyszłości autonomiczna uprawa roli może stać się wydajniejsza i tańsza od konwencjonalnej. Na razie ma ona inne korzyści. Zamiast ogromnych maszyn na pole można wprowadzić mniejsze urządzenia, które są precyzyjniejsze, mniej inwazyjne i łatwiejsze do naprawienia lub zastąpienia. Do tego praca może odbywać się 24 godziny na dobę.

FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi
FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi

Hobbyści potrafią zaskoczyć swoimi pomysłami. Tym razem pora na wykorzystanie elektroniki do automatyzacji domowego ogródka. FarmBota... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

autonomia, roboty, rolnictwo

Trwa ładowanie komentarzy...