Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Projekt Hands Free Hectare obejmował cały proces uprawy, od siewu do żniw. Traktor umieścił ziarna w ziemi na odpowiedniej głębokości i w określonych odstępach. Zbieraniem plonów, które trwało ok. 6 godzin, zajął się bezzałogowy kombajn. W międzyczasie maszyny rozpylały środki ochrony roślin i nawozy w tych miejscach, w których były one potrzebne.
Przez cały czas na polu nie znajdował się ani jeden człowiek. Ludzie brali jednak udział z zewnątrz, uczestnicząc w pobieraniu próbek jęczmienia i oceniając przesłane przez roboty dane. Na tej podstawie podejmowano decyzje dotyczące szczegółów pielęgnacji zboża oraz dokładnego czasu żniw.
Wydajność uprawy okazała się stosunkowo niska. Wyniosła 4,5 ton na hektar, podczas gdy w tradycyjny sposób uzyskuje się średnio 6,8 t/ha.
Sprawdź również » Żuk najlepszy w autonomicznym zwalczaniu chwastów!
Projekt był również bardzo drogi – jego budżet to aż 200 tysięcy funtów. Większość pieniędzy została jednak przeznaczona na zakup maszyn. Kolejne próby, które są już w planach, będą więc znacznie tańsze.
W przyszłości autonomiczna uprawa roli może stać się wydajniejsza i tańsza od konwencjonalnej. Na razie ma ona inne korzyści. Zamiast ogromnych maszyn na pole można wprowadzić mniejsze urządzenia, które są precyzyjniejsze, mniej inwazyjne i łatwiejsze do naprawienia lub zastąpienia. Do tego praca może odbywać się 24 godziny na dobę.
FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi
Hobbyści potrafią zaskoczyć swoimi pomysłami. Tym razem pora na wykorzystanie elektroniki do automatyzacji domowego ogródka. FarmBota... Czytaj dalej »
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...