KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Rój robotów dostępny w Muzeum Matematyki

Rój robotów dostępny w Muzeum Matematyki

Muzeum Matematyki w Nowym Yorku otworzyło nową wystawę. To prawdziwa gratka dla robotyków i biologów.

Od teraz możliwe jest osobiste przetestowanie zachowania się roju robotów. Zobaczcie sami, do czego jest zdolna taka grupa.

Użytkownik może wybrać jedną z kilku opcji zachowania roju. Na przykład może chcieć, aby roboty unikały siebie nawzajem lub żeby podążały za celem. Aby móc komunikować się z nimi konieczne jest nałożenie specjalnej opaski. Ze względu na dużą liczbę obiektów w roju, mogą one podzielić się na podgrupy. Ich identyfikacja jest bardzo prosta – każdy z podrojów emituje inny kolor diody LED.

Pojedynczy robot wygląda niewinnie. Cały rój ma za to ogromne możliwości

Pojedynczy robot wygląda niewinnie. Cały rój ma za to ogromne możliwości

Wszystkie roboty wyposażone są w dwa koła oraz zaledwie czujnik – kamerę, skierowaną na podłogę. Tak zbudowany robot przetwarza markery, które znajdują się w jego polu widzenia na swoją pozycję i orientację. Dzięki temu wie nie tylko, gdzie jest, ale również gdzie powinien się udać. Roboty przekazują informacje o swoim położeniu do centralnego komputera. Tam również obliczana jest odległość od przeszkód itp.

Opaska na ramię potrzebna do komunikacji z rojem

Opaska na ramię potrzebna do komunikacji z rojem

Wspomniana jednostka centralna przeprowadza niezbędne obliczenia oraz tworzy aktualny model areny wraz z zaznaczonymi robotami. Do jednostek podrzędnych przesyłane są informacje o położeniu pobliskich obiektów, innych robotów oraz ludzi. Trwają prace, aby model komputerowy był ogólnodostępny dla publiki. Można wtedy będzie badać zachowanie roju bez wychodzenia z domu.

Która opcja bardziej Was ciekawi – przetestowanie systemu fizycznie, przechadzanie się wśród tych robotów czy też wolicie model komputerowy?

Źródła: IEEE, Engadget

muzeum, roboty, rój, wystawa

Trwa ładowanie komentarzy...