KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

NASA przywiezie na Ziemię kosmiczny głaz!

NASA przywiezie na Ziemię kosmiczny głaz!

Amerykańska agencja kosmiczna chce w ciągu 5 lat wysłać na asteroidę zrobotyzowany statek kosmiczny.

Celem wyprawy będzie przywiezienie kosmicznej skały w całości. Do tej pory transportowano na Ziemię jedynie małe, kosmiczne próbki.

Prace nad prototypami urządzenia zdolnego do takie operacji trwają w Goddard Space Flight Center, usytuowanym w Greenbelt. Do tej pory sprawdzono kilka różnych rozwiązań. Jedno z nich widoczne jest na filmie:

Powyższy filmik jest jednak lekko nie aktualny - obecnie kończyny odpowiedzialne za schwytanie kamienia wyglądem bardziej przypominają roboty przemysłowe:

nasa_reka_chwytak_1

Który staw to który? Idąc od prawej - bark, łokieć (między czarną a różową częścią) i nadgarstek.

O wiele ciekawszą częścią robota jest jednak sam chwytak, który będzie umieszczony na końcu ramienia. Jak się okazało uchwycenie nieregularnej skały nie jest łatwym zadaniem.

Każdy z "palców" chwytaka składa się z wielu metalowych, sprężynujących części, na końcu których umieszczono trzy kolce. Konstrukcja taka pozwala robotowi na utrzymanie skały w warunkach niskiej grawitacji bez większych problemów.

Rozwiązania te są ewolucyjną wersją podobnych, zastosowanych po raz pierwszy w 2006 przez Sangbae Kim w robocie Spinybot. Zadaniem tego robota nie było jednak podnoszenie rzeczy, lecz wspinanie się za pomocą kolców. Technologię tę rozwinięto i wykorzystano w RiSE od Boston Dynamics, a także w projekcie JPL autorstwa Aarona Parnessa:

Czy te wszystkie technologie i prototypy sprawdzą się w kosmosie dowiemy się dopiero w 2020 r. Jak myślicie - czy coś jeszcze trzeba tu dopracować?

Źródło: [1]

asteroida, kosmos, nasa

Trwa ładowanie komentarzy...