KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

One, czyli miniaturowy robot typu delta z Arduino UNO

One, czyli miniaturowy robot typu delta z Arduino UNO

Budowa własnego robota to ciekawe zajęcie dla wielu majsterkowiczów. Sporo osób decyduje się na stworzenie robotów mobilnych, rzadziej są to manipulatory, a już szczególnie typu delta.

Oto projekt, dzięki któremu prawie każdy może samodzielnie wykonać małą, ale bardzo zwinną wersję takiego robota.

One jest miniaturowym manipulatorem typu delta zaprojektowanym w celach edukacyjnych dla studentów i majsterkowiczów. Manipulator składa się z trzech ramion z napędami umieszczonymi w bazie, która oparta jest na trzech nogach. Pozycja chwytaka robota może być w łatwy sposób programowana dzięki specjalnym aplikacjom, które zostały przygotowane na PC i smartfona.

Gotowa płytka sterownika z płytką Arduino UNO

Gotowa płytka sterownika z płytką Arduino UNO

Sercem układu elektronicznego urządzenia jest Arduino UNO, które podłączono bezpośrednio do płyty sterującej manipulatorem. Do komunikacji z użytkownikiem potrzebne są dwa przyciski oraz enkoder, a także wyświetlacz LCD. Sterownik wyposażono też w moduł Bluetooth HM-10, pozwalający połączyć się ze smartfonem. Ramiona manipulatora napędzane są za pomocą serwomechanizmów MG92B.

Płytka sterownika z niezbędnymi komponentami

Płytka sterownika z niezbędnymi komponentami

Manipulator zbudowany jest z elementów wycinanych laserowo. Montaż robota jest bardzo prosty i szybki dzięki łączeniu całości na zatrzaski. Baza robota składa się z dziewięciu odpowiednio wyciętych płytek, ułożonych jedna na drugiej. Wewnątrz zamknięta jest cała elektronika sterująca robotem.

Robot typu delta swoją nazwę zawdzięcza sposobowi montażu napędów – rozlokowane są one w bazie urządzenia, na planie trójkąta równobocznego. Silniki w bazie manipulatora powodują, że ramiona są niezwykle lekkie, dzięki czemu mogą osiągać znaczne przyspieszenia.

Roboty podłączone do Raspberry Pi za pomocą USB

Roboty podłączone do Raspberry Pi za pomocą USB

Robot może być kontrolowany i programowany przez użytkownika za pomocą aplikacji na smartfona lub oprogramowania na PC. Komunikacja z konstrukcją opiera się na bardzo prostym protokole one easy, który można z łatwością zaimplementować we własnym urządzeniu.

Robot wyposażony w chwytak elektromagnetyczny może zostać użyty do przenoszenia małych elementów. Można go wykorzystać jako zabawkę edukacyjną w modelu linii produkcyjnej, jak również jako ciekawy gadżet. Na poniższym wideo możecie zobaczyć przykład działania robota:

Głównym atutem robota jest jego prostota i pomysłowa konstrukcja. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie projektu. Dostępne są tam szczegółowa instrukcja montażu oraz pliki, które pozwalają na odtworzenie całego urządzenia. Macie pomysł na jakieś ciekawe zadanie dla takiego małego robota edukacyjnego?

Najmniejszy i najszybszy manipulator jaki widzieliście!
Najmniejszy i najszybszy manipulator jaki widzieliście!

Robot milliDelta to malutki manipulator, który na tle innych konstrukcji wyróżnia się głównie swoją precyzją oraz prędkością! Tak małe... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

Arduino UNO, delta, manipulator, robotyka

Trwa ładowanie komentarzy...