KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

wESP32: zasilanie i komunikacja z ESP32 przez Ethernet

wESP32: zasilanie i komunikacja z ESP32 przez Ethernet

Platforma wESP32 to płytka z ESP32, zawierająca zintegrowany zasilacz, korzystający z technologii PoE. Dzięki temu możliwe jest zasilanie modułu oraz połączenie go za pomocą sieci LAN.

Układ wymaga źródła zasilania min. 37V i nie jest kompatybilny z "pasywnymi" zasilaczami PoE.

Idea zastosowania technologii PoE (ang. Power over Ethernet) jest prosta - urządzenia sieciowe są na ogół prądożerne i często wymagają źródła zasilania w postaci zasilacza podłączonego do 230 V AC. Skoro i tak trzeba do urządzenia doprowadzić przewód, to równie dobrze można zasilanie połączyć z komunikacją w sieci LAN, która jest znacznie stabilniejsza i bardziej bezpieczna od WiFi. Moduł wESP32 ma ułatwić implementację i ograniczyć wymiary tego typu rozwiązania do zaledwie 75x40 mm.

Na płytce wESP32 znajdziemy:

  • moduł ESP32-WROOM-32 z obsługą WiFi 802.11n oraz Bluetooth 4.2 (BLE),
  • złącze Ethernet 10/100 na RJ45, które umożliwia komunikację modułu z innymi urządzeniami również w sieci LAN,
  • 20-pinowe złącze z wyprowadzonym zasilaniem i GPIO modułu ESP32,
  • zasilacz PoE kompatybilny ze standardem IEEE 802.3at Type 1 Class 0, z obsługą trybu A (zasilanie przez linie danych skrętki) oraz B (zasilanie za pośrednictwem niewykorzystanych par skrętki).

Najtańszy zestaw będzie kosztował ok. 170 zł ($45), a w cenie 205 zł ($55) do zestawu dołączony zostanie programator USB, który wygląda jak zwykły adapter USB-UART.

Moduł wraz z programatorem.

Moduł wraz z programatorem.

Więcej informacji o tym projekcie znaleźć można na stronie kampanii wESP32, którą do momentu publikacji tego wpisu wsparło już ponad 140 osób. Jak trudne może okazać się wyprodukowanie dobrego modułu PoE przekonał się niedawno producent Raspberry Pi PoE HAT. O tym, czy twórca wESP32 lepiej poradził sobie z tym zadaniem dowiemy się już w połowie grudnia 2018, bo wtedy, planowo, pierwsze płytki wyruszą do klientów.

Potwierdzono błąd w Raspberry Pi PoE HAT – płytki do zwrotu
Potwierdzono błąd w Raspberry Pi PoE HAT – płytki do zwrotu

Już podczas premiery Raspberry Pi model 3B+ podano informacje o planowanym module, który miał pozwolić na zasilanie RPi przez Ethernet.…... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

crowdsupply, ESP, esp32, PoE

Trwa ładowanie komentarzy...