KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Polecenie nie było zrozumiałe? Ten robot zapyta o szczegóły!

Polecenie nie było zrozumiałe? Ten robot zapyta o szczegóły!

Aby ustrzec robota przed błędami, można np. nauczyć go odczytywać fale mózgowe człowieka. Taka metoda wymaga jednak czepka EEG.

Dlatego wynalazcy z Uniwersytetu Browna wpadli na inny pomysł, który bardziej przypomina kontakt międzyosobowy. Maszyna zadaje pytania, gdy otrzyma niejasne polecenie.

System o nazwie FETCH-POMDP (ang. FEedback To Collaborative Handoff Partially Observable Markov Decision Process) rozpoznaje mowę oraz proste gesty, takie jak pokazywanie palcem. Połączenie tych danych pozwala mu zrozumieć, czego oczekuje od niego człowiek.

Ochotnicy, którzy nie wiedzieli na czym polega badanie, prosili urządzenie o podanie im jednego przedmiotu spośród kilku podobnych. Przetestowano trzy rodzaje reakcji: niezadawanie pytań, zadawanie pytań tylko w przypadku niejasności polecenia lub zadawanie ich za każdym razem.

Naukowcy zakładali, że pierwszy sposób będzie najszybszy, a ostatni najdokładniejszy. Okazało się jednak, że podejmowanie inteligentnej decyzji w zależności od sytuacji jest najlepsze zarówno pod względem szybkości, jak i dokładności.

Robot znajdował prawidłowe przedmioty tak łatwo, że uczestnicy badania przypisywali mu umiejętności, których nie posiadał. Jak dotąd FETCH-POMDP nie rozumie poleceń odnoszących się do położenia rzeczy względem siebie (np. “łyżka na lewo od miski”). W planach jest już taka funkcja, a także śledzenie ruchów gałek ocznych oraz układanie przedmiotów.

Źródło: [1]

manipulator, SI, sterowanie, sztuczna inteligencja

Trwa ładowanie komentarzy...