KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Salamandra jak żywa – nowy robot od EPFL

Salamandra jak żywa – nowy robot od EPFL

Kto z Was potrafi zbudować robota, który będzie przypominał z wyglądu jakieś zwierze? Pewnie wielu! Kto jednak będzie w stanie stworzyć robota, który będzie naśladował zachowanie zwierząt?

To wyzwanie udaje się jedynie tylko najlepszym zespołom konstruktorów. Sprawdźcie, jak robot naśladuje zachowanie salamandry!

Przed przystąpieniem do budowy robota poświęcono wiele godzin na analizę ruchu prawdziwej salamandry podczas chodzenia oraz pływania.

Pleurobot_top_resized

Wykorzystano do tego metodę prześwietlania szkieletu zwierzęcia podczas ruchu. Tak zebrany materiał został przeanalizowany pod względem 64 punktów w szkielecie salamandry. Gotowa konstrukcja widoczna jest na poniższym filmie:

Badania te przełożyły się na skonstruowanie robota, w którym przeguby oraz mięśnie działają tak samo jak w żywym odpowiedniku. Pleurobot, bo tak nazwano konstrukcję, nie jest najszybszy, jednak cechuje go bardzo duża stabilność chodu.

Praktycznie co miesiąc możemy zaobserwować nowe roboty, które starają się naśladować zwierzęta. Zastanawialiście się kiedyś nad zastosowaniem takich robotów? Czekam na Wasze propozycje w komentarzach. Jeśli jesteście zainteresowani takimi artykułami, to skorzystajcie z poniższego formularza i zapiszcie się na powiadomienia o nowych, darmowych publikacjach!

Źródło: RoboHub

kroczący, naśladowanie, natura, robot, salamandra, zwięrzęta

Trwa ładowanie komentarzy...