KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Radar ultradźwiękowy z wyświetlaczem graficznym i Arduino

Radar ultradźwiękowy z wyświetlaczem graficznym i Arduino

Chcieliście poczuć się jak operator radaru, ale nie mieliście dostępu do tak drogiego sprzętu? Oto próba budowy prostej i taniej wersji radaru DIY.

Opisywany projekt to oryginalne zastosowanie dla taniego czujnika odległości, którego odczyty prezentowane są na wyświetlaczu graficznym.

Tanie, ultradźwiękowe czujniki odległości znalazły wiele zastosowań w licznych projektach DIY, głównie w prostych robotach. Działanie takich sensorów jest bardzo proste. Wysyłają one serie ultradźwięków i nasłuchują sygnałów odbitych od przeszkód. Majsterkowicz, który podpisuje się jako Mr Innovative, wykorzystał taki czujnik do budowy prostego radaru.

Ekran radaru z aktualnymi odczytami

Ekran radaru z aktualnymi odczytami

Czujnik odległości HC-SR04 znajdujący się w specjalnie zaprojektowanej obudowie obracany jest przez serwomechanizm SG 90 (oba elementy opisane są w naszym kursie Arduino). Efekty pracy urządzenia prezentowane są na graficznym wyświetlaczu TFT o przekątnej 1.8” z kontrolerem ST7735. Sercem radaru jest Arduino Nano, a całość została zamknięta w obudowie wykonanej na drukarce 3D.

Działanie układu można zobaczyć na filmie, który jest jednocześnie instrukcją budowy radaru:

Trzeba przyznać, że urządzenie wygląda bardzo ciekawie. Kolorowy ekran TFT oraz efektowna obudowa czujnika odległości dodają całemu projektowi wyjątkowego uroku, dzięki czemu radar zrobi również wrażenia na osobach, które nie interesują się elektroniką.

Dobrą informacją dla potencjalnych naśladowców Mr Innovative będzie fakt, że autor udostępnił pliki niezbędne do odtworzenia opisywanego projektu. Projekty do druku 3D znaleźć można na Thingiverse, a kod oraz schemat połączeń dostępny jest na GitHubie. Macie pomysł na ciekawe zastosowanie dla takiej wersji radaru?

Lista inspirujących projektów na Arduino
Lista inspirujących projektów na Arduino

Kontynuujemy popularną serię wpisów na temat inspirujących projektów, które można zbudować dzięki użyciu popularnego Arduino.  Tym... Czytaj dalej »

Źródło: [1]
Autor: Rafał Szczepaniak
Redakcja: Damian Szymański

arduino, czujnik, projekty, radar

Trwa ładowanie komentarzy...