KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Łatwy zapis danych z suwmiarki cyfrowej – modyfikacja DIY

Łatwy zapis danych z suwmiarki cyfrowej – modyfikacja DIY

Suwmiarki cyfrowe pozwalają na bardzo szybki odczyt wartości z wyświetlacza. Aż prosi się więc, aby wynik można było równie szybko zapisać.

Dzięki opisywanej modyfikacji można kopiować pomiary, np. bezpośrednio do Excela. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku.

Do budowy prototypu autor wykorzystał układ ESP32, który komunikuje się z suwmiarką i odczytuje aktualnie zmierzoną wartość. Oprócz tego użyto układu SAMD51, który emuluje interfejs HID. Po naciśnięciu przycisku wyzwalającego odczyt wartości ESP32 odbiera wartość binarną, konwertuje ją na liczbę zapisaną w systemie dziesiętnym, dzieli ją przez 100 i przekazuje do SAMD51. Pomiary pobierane są z urządzenia, dzięki wyprowadzonemu na zewnątrz interfejsowi.

Sposób odczytu wartości binarnej użyty przez autora

Sposób odczytu wartości binarnej użyty przez autora

Po odczycie liczby przez układ SAMD51 następuje zamiana wartości na sekwencję symulowanych naciśnięć przycisków na klawiaturze. Przykładowo, jeżeli zmierzona wartość wynosi 19,87 mm, to kontroler emuluje kolejno naciśnięcia przycisków [1], [9], [.], [8] i [7]. Aby uniknąć „zlewania się” ze sobą wyników, na końcu zostaje jeszcze wysłany znak przejścia do nowej linii.

Takie przygotowanie danych sprawia, że dzięki symulowaniu pracy zwykłej klawiatury mogą być one zapisywane w dowolnym edytorze tekstów, a nawet w Excelu (łącznie z przejściem do kolejnej komórki). Ostatecznie prototyp został zlutowany na małej płytce, którą schowano w obudowie wykonanej na drukarce 3D.

Autor opisywanej modyfikacji zamierza jeszcze przeprojektować sposób łączenia układu z suwmiarką oraz dodać przycisk, który pozwoli na cofnięcie do poprzedniej komórki w Excelu. W planach ma również zaimplementowanie łączności bezprzewodowej, ponieważ w tej chwili urządzenie wymaga połączenia z PC za pomocą USB. Szczegóły znaleźć można w instrukcji przygotowanej przez autora. Macie pomysł na jeszcze inne funkcje, które można dodać do takiej suwmiarki?

Miniaturowa frezarka do PCB zbudowana na STM32 Nucleo
Miniaturowa frezarka do PCB zbudowana na STM32 Nucleo

Wykonanie płytek PCB to czynność, która sprawia wiele trudności pasjonatom elektroniki. Mało kto ma ochotę bawić się w ręczne... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

esp32, pomiary, projekty, warsztat, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...