KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Worklog Trekera – Milibot – projekt sprzed 10 lat!

Worklog Trekera – Milibot – projekt sprzed 10 lat!

Rozpoczynam nowy cykl artykułów. Tym razem na spokojnie i bez zobowiązań będę opisywał powstawanie mojego nowego robota.

Nie będzie to konstrukcja przeznaczona na zawody. Mam zamiar zrealizować pomysł, który porzuciłem dawno temu.

Staram się, aby wszystkie serie były publikowane na Forbocie w momencie, gdy mam już gotowe kilka części na zapas. Z tymi artykułami będzie jednak inaczej. Mam nadzieje, że taki worklog prowadzony "na żywo" zmotywuje mnie do regularnej pracy.

Pisząc w skrócie moim celem jest zbudowanie małego robota wyposażonego w różne ciekawe podzespoły. Całość ma być wyłącznie projektem edukacyjnym, bez konkretnego celu. Pojazd ma być w stanie swobodnie poruszania się po biurku.

Trochę wspomnień...

Wszystko działo się dawno, dawno temu, gdy nie było w Internecie tak dużej ilości artykułów o robotyce - były to straszne czasy bez Forbota!  Zainteresowałem się wtedy projektem opisywanym na Elektrodzie. Chodziło o bardzo niepozornego, małego Milibota, była to wtedy popularna nazwa na konstrukcje, jak poniższa.

Autor robota, użytkownik: Coyote~ na Elektroda.pl, źródła zdjęć: http://www.xworld.republika.pl

Była to konstrukcja niepozorna. Składała się z dwóch silników od CD, zasilania z baterii od Nokii 3310 oraz elektroniki lutowanej "na pająka". Pamiętam jednak, że obserwowanie tamtego tematu było dla mnie bardzo dużą inspiracją. Był to rok 2005, nie miałem dużego doświadczenia z elektroniką. Ostatecznie projekt porzuciłem.

Ostatnio trafiłem jednak na zdjęcia tego robota w moim archiwum. Postanowiłem wznowić projekt. Korzystając ze zdobytej wiedzy oraz poznanych technologii stworzyć dopracowaną konstrukcje, która sprawi mi dużo frajdy. Będę mógł wtedy sobie powiedzieć:

 "Tak, nauczyłeś się całkiem sporo przez ostatnie 10 lat!"

Powoli "przygaszam" moją aktywność na zawodach robotów, w tym roku będę startował już tylko w wybranych konkursach. W związku z tym pora zbudować coś wyłącznie dla własnej satysfakcji. Bez regulaminów i obostrzeń, co do budowanej konstrukcji!

Założenia projektowe

Konstrukcję mechaniczną chce oprzeć w całości o wydruki 3D. Prawdopodobnie wykorzystam PLA oraz materiały elastyczne. Pojazd będzie poruszał się na gąsienicach. Robot będzie sterowany przez mikrokontroler z rodziny STM32. Na pokładzie oprócz sterownika silników obowiązkowo znajdzie się odbiornik podczerwieni oraz moduł Bluetooth. W planach mam również zamontowanie żyroskopu, czujników przeszkód, czujników linii oraz światła.

Co jeszcze pojawi się w robocie?

Czekam na Wasze propozycje. Jakie czujniki warto tam umieścić? Jakie ciekawe dodatki? Rozważę wszystkie pomysły jakie przedstawicie w komentarzach. Jedyne, co mnie ogranicza to wymiary. Chcę aby robot mieścił się na małej kartce samoprzylepnej 7x7cm.

Na ten moment do omówienia pozostawiam:

  1. Silniki napędowe
  2. Zastosowane czujniki
  3. Dodatki typu dodatkowy silnik/serwo robiący "coś" - sam jestem ciekawy, co z tego wyjdzie

Widzieliście gdzieś podobne ciekawe projekty?

Zanim usiądę do projektowania mechaniki w Inventorze lub elektroniki w EAGLE chce zrobić małe "badania rynku". Jeśli znacie podobne projekty opisane gdzieś w Internecie lub macie zdjęcia ciekawych konstrukcji, pokażcie je w komentarzach! Szczególnie zależy mi na projektach małych, wielozadaniowych robotów.

Czekam na komentarze z Waszymi propozycjami!

Zdjęcie tytułowe pochodzi z Wikipedii. "Robot-army" by Serg (Sergey Kornienko (?)), cropped by Zanaq - [1], from the Swarmbot.org project. Licensed under GPL via Wikimedia Commons.

druk 3d, drukowanie, milibot, podstawy, robot, worklog

Trwa ładowanie komentarzy...