Skocz do zawartości

Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!


Komentator

Pomocna odpowiedź

@GrzegorzAXE wszystko jest dobrze. Kiedyś zakładało się, że diody powinny być zasilane z 20 mA, ale z czasem technologia poszła do przodu i diody są po prostu coraz lepsze. Diody świecą więc całkiem dobrze przy 1 mA, ale równie dobrze mogą świecić przy 0,1 mA. Im mniejszy prąd tym więcej może też zależeć o konkretnego egzemplarza diody.

6 minut temu, GrzegorzAXE napisał:

Jeśli dobrze rozumiem, to kiedy jasność świecenia jest dla mnie w pełni zadowalająca to przy tak dużej rezystancji bateria starczy na dłużej i dioda będzie świecić dłużej niż przy mniejszej rezystancji. Zgada się?

Tak, dokładnie tak. Im większa rezystancja tym bateria wystarczy na dłużej, bo pobieramy mniejszy prąd 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@rk75 moja propozycja jest taka. Sprawdź gdzie kupiłeś LED i czy coś o nim wiesz. Np w TME wpisałem sobie "red green led 5mm"

https://www.tme.eu/en/katalog/tht-leds-5mm_112898/?art=OSRPPA5B31A&page=44

i trafił się taki egzemplarz: https://www.tme.eu/Document/705f9fa068930d1dfb8c09b2b9a33eed/OSRBPA5B31A-TAG.pdf

Stąd:

image.thumb.png.07f7674c38a83133a13deceb4fbbb871.png

  • Czerwony: 50mA, 2,1V (moc 105mW czyli mniej niż max z dokumentacji)
  • Niebieski: 30mA, 3,1V (moc 93mW czyli mniej niż max z dokumentacji)

podłączasz każdy segment przez osobny rezystor wyznaczając opór ze wzoru R = (Uzas-Ud)/Id, np.

dla segmentu czerwonego i gdy masz np. 9V zasilania wychodzi: (9-2,1V)/50mA = 138R - nie ma takiego rezystora wiec bierzesz kolejny o wiekszym oporze, np 220R.

Link do komentarza
Share on other sites

@kubakuba To samo co wyżej R =(12V - 2,2V)/20mA = 490R, jak nie masz to łączysz 2 rezystory 1k równolegle i masz 500R.

Ale! Musiałbyś sprawdzić wahania napięcia w ukłądzie motocykla. W aucie mam woltomierzi zależnie od pory roku mam zasilanie 12V od 13,5-14,5V także lepiej załóż że masz 15V zasilania i wtedy:

R (15-2,2)/20mA) = 640R.

@rk75 @kubakuba Ostatnio napisałem obszerny artykuł o diodach, może Wam się przyda 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

@rk75 jeżeli to ma byc tylko wskaźnik świecenia to weź rezystancje z zapasem, bo masz rezystor wspólny dla obu segmentów. Jeżeli w tym samym czasie świeci tylko jedna połówka, to dobierz rezystor do mniej tolerancyjnej połówki - druga będzie ok, tylko że będzie słabiej świecić.

Czerowny kolor ma niższe napięcie wiec np załóż 2,2V, 20mA. Wyznacz rezystancję ze wzoru. Np jeżeli masz 12V to mamy z tego 

31 minut temu, Gieneq napisał:

R =(12V - 2,2V)/20mA = 490R,

Jaka będzie jasność niebieskiego segmentu? Ciężko stwierdzić bez dokumencji. Niebieskie segmenty mają napięcie przewodzenia 3V, ale pewnie twórca diody pomyślał o tym i będzie jakoś działać.

Link do komentarza
Share on other sites

@SzczepanQLIG o patrz, akurat niedawno napisałem artykuł bardzo szczegółowo objaśniający temat:

a tak na skróty to dla diody krzemowej google: "1n4148 pdf", a dla LED nie szukaj, nie ma sensu.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć! Nie wiem jak to rozumieć, a może jest to błąd. W artykule jest zdanie "Jak już wiemy mniejszy prąd do odłożenia na rezystorze pogorszy stabilność prądu diod". Nie chodzi o napięcie do odłożenia na rezystorze? Jeśli nie, to proszę o wyjaśnienie tego zjawiska 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@adam_awizen kiedyś na pewno to przeczytałem i nie przyczepiłem się 🙂 Z drugiej strony napis "do odłożenia" sugeruje napięcie, bo: prąd płynie przez element, a napięcie występuje/odkłada się na elemencie.

Ja to rozumiem tak: rezystor ogranicza prąd tak by przez niego i przez diodę płynął ustalony prąd. Ale napięcie które chcesz odłożyć na rezystorze to tylko 1V - dość mało. Dobierasz rezystor i wyszła jakaś wartość obarczona błędem. Błąd ten przy tak małych wartościach objawia się sporym rozrzutem, pośrednio napięciem na rezystorze, ostatecznie rozrzutem prądu diody. Dlatego wychodzimy od prądu 4 mA - dużo mniejszego niż maksymalny możliwy.

Myślę że ma sens. Swoją drogą proponuję lekturę mojego wpisu na temat podłączania diod. Jest trudniejszy, ale może coś rozjaśni 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 5.10.2021 o 09:23, H1M4W4R1 napisał:

To kwestia założeń. Teoretycznie napięcie przewodzenia dla diody czerwonej znajduje się w zakresie 1.6-1.9V. Gdybyśmy przyjęli 1.6V, to część diod mogłaby "nie działać", stąd przyjęcie 1.9V. Taki odruch inżynierski, którego często zapomina się wyjaśnić.

 Taki odruch inżynierski, którego często zapomina się wyjaśnić i potem ludzie  zastanawiają się przez 3 godziny szukając odpowiedzi. Naprawdę bez tego komentarza artykuł o rezystorach przy diodach dla wielu początkujących może nie mieć sensu.  @H1M4W4R1 chwała tobie bohaterze narodu!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.