Skocz do zawartości

Jak podłączyć diodę "like a bos" – metoda prostej obciążenia


Gieneq

Pomocna odpowiedź

11 minut temu, jugan1 napisał:

Aż mi głupio...

Dzięki Tobie potomni mają dobry artykuł o obliczaniu napięcia i prądu na diodzie 😉 ([sarkazm] a kolega, który go napisał pewnie już wybiera się do psychiatry, bo nikt o zdrowych zmysłach nie liczy prądu na diodzie ze wzoru [/sarkazm]). 

W każdym razie bardzo ciekawy wpis... zwłaszcza, że jak próbowałem liczyć (przed przeczytaniem) to pięć razy wyszedł mi inny wynik i nie ten prawidłowy 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Artykuł nie powstał dla kolegi tylko żeby usystematyzować to co wiem i właśnie dla potomnych. Kiedyś zabiorę się za coś podobnego o tranzystorach ale narazie za wysokie progi.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

Artykuł nie powstał dla kolegi tylko żeby usystematyzować to co wiem i właśnie dla potomnych. Kiedyś zabiorę się za coś podobnego o tranzystorach ale narazie za wysokie progi.

Ale powstał przez niego 😉 Gdyby nie założył wątku ze swoim problemem prawdopodobnie artykuł powstałby znacznie później...

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 12.01.2022 o 09:35, Gieneq napisał:

Jeżeli przekształcimy wzór mnożąc przez I i dzieląc przez R:

eq2.gif.c22cb211e986ec03175c379726ae0312.gif

Co to za znaczek między U i R? Bo takiego znaku dzielenia/kreski ułamkowej jeszcze nie widziałem 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, ethanak napisał:

Co to za znaczek między U i R? Bo takiego znaku dzielenia/kreski ułamkowej jeszcze nie widziałem 😉

Może bez sarkazmu 🙂, ale o to mi chodziło - że chyba jest pomyłka w artykule. 

A poza tym chciałem powiedzieć, że to dobry artykuł i dzięki za przygotowanie! Ja czytam wszystkie te dodatkowe linki z kursu elektroniki (własnie dlatego, że odpowiedź typu 'trudny temat i kiedyś go może zrozumiesz' mi nie wystarcza).

Edytowano przez piotrkmiotczyk
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tę metodę rozumiem tak, że - dla niewiadomego napięcia odkładającego sie na diodzie (U2) i niewiadomego prądu (I) - mamy 2 funkcje: 
- fukcję I(U2) wyprowadzamy sobie teoretycznie z prawa Kirchoffa (sumy spadków napięć.... 1)
- funkcję i(U2) od producenta diody

Przy czym i = I (znów ze względu na prawo Kirchoffa, ponieważ oba elementy są poł. szeregowo), dlatego możemy szukać przecięcia funkcji (miejsca gdzie ich wartości są równe). 

Ma to sens?


po to są te przypadki krańcowe - wiemy, że wartość funkcji I(U2)
  dla U= 0, wynosi Uwej / R(a oba znamy)
  dla U= Uwej musiałoby teoretycznie wynosić 0, bo Uwej = I*R+ Uwej czyli (po skróceniu i podstawieniu) 0 = I*R1
2 współczynnik kierunkowy możemy policzyć na podstawie dwóch par x i y 
   a = ((y2-y1)/(x2-x1)) 
   z w/w punktów krańcowych: (0, I), (Uwej, 0)
2b przecięcia mi się juz nie chciało liczyć, ale zbudowałem wykres i wygląda jak Twój 🙂, oraz podaje przecięcie - https://www.desmos.com/calculator/2ti7pifvxh

Edytowano przez piotrkmiotczyk
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@piotrkmiotczyk @ethanak poprawione, błąd był w 2 miejscach na początku, później już powinno być ok.

Dnia 31.01.2022 o 19:46, piotrkmiotczyk napisał:

Ma to sens?

Tak ma to sens, jest to zwyczajny układ równań, a że dysponujemy 2 równaniami i 2 niewiadomymi to uzyskamy 1 rozwiązanie czyli punkt przecięcia. Ogólnie nie musi to być jedno rozwiązanie (patrz równanie paraboli), ale tu będzie 1 🙂 

Możesz użyć podobnej koncepcji także dla innych przykładów. Wiele układów może być uproszczonych stosując tw. Thevenina, które rozpoczyna się od identycznej metody liczenia prądu zwarcia i napięcia rozwarcia. Niedawno pisałem o tym:

Wtedy jak "zwiniesz" część układu do 1 rezystora i 1 źródła napięcia to możesz przejść do układu równań i zrobione.

Dnia 31.01.2022 o 19:46, piotrkmiotczyk napisał:

Uwej = I*R+ Uwe

W tym miejscu chyba chodziło Ci o Uwy = ... czyli dla rozwarcia, gdzie prąd nie płynie, na wiszącym elemencie nie ma spadku napięcia to = Uwe.

Prostą obciążenia możesz wyznaczyć dla różnych układów, niekoniecznie gdy masz jakieś charakterystyki. W źródłach sygnału, np. generatorze funkcyjnym, masz na wyjściu tzw. impedancję typowo 50 Ω. Impedancja to taka rezystancja, ale ogólniejsza bo też dla prądu zmiennego, który płynie w układzie generatora. Wtedy aby uzyskać idealny transfer mocy, możesz wyznaczyć prostą obciążenia wyjścia generatora, która będzie mieć nachylenie wynikające z konduktancji G = 1/50 S i przeciąć to z prostą wynikającą z impedancji wejściową dołączonego układu. Wyjdzie wtedy, że aby uzyskać idealny transfer mocy przecięcie będzie w połowie dla impedancji wejściowej też 50 Ω.

Tego typu rozważania w praktyce można stosować też przy dobieraniu głośników do wzmacniaczy audio, stąd te typowe 4 Ω, 8 Ω itp. Temat rzeka, sam się aż tak nie znam, ale ciągle się uczę 🙂 

Dnia 31.01.2022 o 19:46, piotrkmiotczyk napisał:

Ciekawa strona, nie znałem. Dziękuję 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.