Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #10 - kamera, zdjęcia, transmisja obrazu


Pomocna odpowiedź

Dnia 30.07.2018 o 10:11, Treker napisał:

mmm, witam na forum!

Autor kursu (Elvis) radzi, aby w takiej sytuacji do pliku /etc/modules dopisać linijkę bcm2835-v4l2. Czyli: sudo nano /etc/modules, dodajemy na końcu wspomnianą linijkę i CTRLl+X (aby zapisać zmiany). Daj znać czy pomogło 🙂

Mi pomogło:)

P.S. czy tylko ja usilnie wpisywałem "sudo modprobe bcm2835-v412" zamiast "sudo modprobe bcm2835-v4l2"

Link do komentarza
Share on other sites

@porter122, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

1 godzinę temu, porter122 napisał:

Mi pomogło:)

P.S. czy tylko ja usilnie wpisywałem "sudo modprobe bcm2835-v412" zamiast "sudo modprobe bcm2835-v4l2"

Super, dzięki za potwierdzenie, że to rozwiązuje ten problem. Jeśli chodzi o błąd w pisowni to niestety takie literówki są najgorsze - trzeba uważać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 3.04.2018 o 20:23, Treker napisał:

marcinszary, witam na forum! Cieszę się, że udało Ci się rozwiązać problem. Napisałeś, że "okazuje się że podłączenie kamerki w części #10 jest chyba źle". Sprawdziłem przed chwilą zdjęcia z tej części i wszystko się zgadza - czy możesz wskazać dokładniej, gdzie jest według Ciebie błędna instrukcja 🙂?

Właśnie się nie zgadza :). Na fotografiach w niniejszej lekcji taśma łącząca złącze RPi z kamerą powinna być odwrotnie zamontowana.

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, anki napisał:

Właśnie się nie zgadza :). Na fotografiach w niniejszej lekcji taśma łącząca złącze RPi z kamerą powinna być odwrotnie zamontowana.

@anki, witam na forum 🙂 Czy możesz wskazać co dokładnie według Ciebie (i na których zdjęciach) się nie zgadza? Czy chodzi Ci o poniższe materiały:

bc853-2018-11-02_19-44-40-4818.png

Co tam według Ciebie się nie zgadza? Dokładnie w tej chwili trzymam RPi z kamerą w ręku.
Podłączyłem identycznie jak na powyższych zdjęciach kamera działa, zrobiłem nią zdjęcie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, mimo szczerych chęci nadal nie rozumiem co według Was jest źle. Na Twoim zdjęciu @porter122 srebrne styki są skierowane dokładnie w te same strony, co na wstawionych przeze mnie wyżej zdjęciach. Czy możecie słownie opisać o co Wam chodzi? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jest dobrze. Opisałeś "Styki skierowane w stronę złącza HDMI." i tak są i u nas. Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu styki na taśmie są od strony niezadrukowanej. Styki na naszych taśmach są od strony zadrukowanej. Pewnie o ten szczegół koledze nie chodziło.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, porter122 napisał:

Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu styki na taśmie są od strony niezadrukowanej.

Dziękuję za wyjaśnienie - teraz rozumiem co Was wprowadziło w błąd. Poczekam tylko, aby @anki potwierdził, że to samo miał na myśli.

Zupełnie nie zwracałem uwagi na nadruk, ponieważ nie spotkałem się z żadnym standardem tego typu - każdy producent może sobie drukować teksty jak mu się podoba i raczej nie zwraca się na to uwagi. Liczy się położenie styków i dlatego te elementy były zaznaczone na zdjęciach. Dziękuję za cenny sygnał teraz wiem, że to może być problematyczne dla osób, które dopiero zaczynają zabawę z malinką - dodałem ostrzegawczą ramkę do artykułu:

a51c5-2018-11-02_20-20-36-4820.png

Mam nadzieję, że to rozwieje wątpliwości innych osób 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@anki, @porter122, eh Panowie - wszyscy daliśmy się "złapać", dopiero teraz sobie to uświadomiłem... Przecież srebrne styki na tej taśmie są po jej przeciwnych stronach. Jedne styki są na stronie z nadrukowanymi tekstami, a drugie na stronie bez tekstów. Więc jeśli zamienicie u Was taśmę miejscami tj. wypniecie końcówkę z kamery i wepniecie ją do RPi, a tę końcówkę z RPi podłączycie do kamery (patrząc na poprawne ułożenie srebrnych styków), to będziecie mieli identyczne podłączenie jak u mnie.

Mam nadzieje, że to zrozumiałe. Poniżej dwa zdjęcia, na obu jest ta sama taśma i na obu połączenie jest poprawne. Zamieniłem tylko taśmę stronami (RPi<>kamera):

IMG_4645.JPGIMG_4646.JPG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Panowie mam problem po uruchomieniu pakietu motion z parametrem -b (tak żeby działał w tle) w żaden sposób nie mogę wyłączyć kamerki tak jakby polecenie 

sudo systemctl stop motion.service

nie działało możecie coś podpowiedzieć. 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

@bartek_wr , witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 3.01.2019 o 22:22, bartek_wr napisał:

Panowie mam problem po uruchomieniu pakietu motion z parametrem -b (tak żeby działał w tle) w żaden sposób nie mogę wyłączyć kamerki tak jakby polecenie 

Wybacz późną odpowiedź - czy problem jest nadal aktualny? Co dokładnie masz na myśli pod hasłem, że nie możesz wyłączyć kamerki? Tzn. cały czas masz jakiś podgląd, czy jest "zablokowana" i nie możesz wykorzystać jej w innym programie?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie, 

Przepraszam za długą zwłokę (urlop bez dostępu do komputera) problem dalej występuję faktycznie wyraziłem się mało precyzyjnie. PO uruchomieniu pakietu motion z parametrem [-b] widzę obraz z kamery po przez stronę internetową. Po wydaniu komendy wyłączenia pakietu motion za pomocą komendy 

sudo systemctl stop motion.service

w dalszym ciągu widzę obraz z kamerki a samo RPI zachowuje się jak by nie reagowało na tą komendę. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.