Skocz do zawartości

Sterownik Silnika BLDC


krzysiekn4

Pomocna odpowiedź

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum. Jestem na pierwszym roku studiów, kierunek automatyka i robotyka. Chciałbym zaprojektować swoją deskorolkę elektryczną, aby nabyć trochę umiejętności praktycznych. Pomyślałem, że zacznę od części elektronicznej a dokładnie od sterownika silnika BLDC. Chciałbym aby drodzy koledzy wsparli mnie dobrą radą :).

Po pierwsze zdecydowałem się na użycie pre-drivera do silników BLDC, waham się pomiędzy układem DRV8323 a układem DRV8308:

Z tego co zrozumiałem z dokumentacji:

1. Układ DRV8308 wymaga używania czujników Halla do określania pozycji rotora, ale jest sterowany tylko jednym wejściem  CLK_In, rozumiem że prędkość silnika zależy od częstotliwości sygnału prostokątnego podawanego na ten PIN ?

2. Układ DRV8323 może pracować w trzech trybach: 1-x PWM, 3-x PWM, 6x PWM,

   - Z tego co zrozumiałem to tryb 1-x PWM może korzystać z czujników HALL'a ale nie musi, tak jak na poniższym zdjęciu:

obraz.png

2.1 W przypadku kiedy korzysta się z czujników Hall'a sytuacja wydaje się prosta, wyjścia z czujników doprowadza się do odpowiednich wejść układu, z mikrokontrolera należy również doprowadzić sygnał PWM i tu pytanie czy za prędkość odpowiada wypełnienie PWM czy jego częstotliwość ?

2.2 Jeżeli nie korzysta się z czujników Halla to jakie przebiegi należy wygenerować na Piny, INLA, INHB, INLB jak się one mają do prędkości silnika ? Jak prędkość silnika zależy od sygnału PWM podawanego na INHA, i tutaj również czy prędkość zależy od wypełnienia PWM czy jego częstotliwości.

3. Jak wygląda sytuacja kiedy decydujemy się na tryb 3-x PWM, rozumiem, że wtedy to po stronie mikrokontrolera leży odpowiedzialność za generowanie odpowiednich przebiegów podawanych na trzy wejścia PWM, a przebiegi te uzależnione są od sygnałów z czujników Halla ? Czy mógłbym prosić o materiały które dokładnie wyjaśniają jak generować takie przebiegi. W czym ten tryb jest lepszy od trybu 1xPWM a w czym jest gorszy ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisał Marek, sterowniki i sterowanie BLDC to niełatwa sprawa. Ja dwa lata temu zbudowałem deskorolkę elektryczną (opis: http://lukemeyer.me/electricMountainboard.php) i wykorzystałem gotowe sterowniki open source o nazwie VESC (autorem jest Benjamin Vedder): http://vedder.se/2015/01/vesc-open-source-esc/ .

Według mnie z samym projektem deskorolki będziesz miał dość problemów, a dorzucanie jeszcze robienia własnego sterownika do tego to przesada (szczególnie, jeśli nie robiłeś tego typu projektu wcześniej).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.