Skocz do zawartości

Wykrywanie ognia


SeerKaza

Pomocna odpowiedź

Jak myślicie w jaki sposób robot może znaleźć ogień. Myślałem nad zestawem czujników termistorów i foto tranzystorów naokoło robota. Następnie przepuszczenie tego przez przetworniki A/C i do mikro który obliczając parametry podążał w kierunku ognia. Niestety biegał on by także za żarówką. I teraz nie wiem jak z w miarę normalnymi kosztami można zrobić by rozróżniał żarówkę od ognia .

Link do komentarza
Share on other sites

Kamera termowizyjna ustawiona na odpowiednią temp, rozpoznawanie obrazu i tyle. Do tego programy typu freetrack itp.

Testowałem freetracka z laptopem położonym na czołgu z serwami, ustawionym na śledzenie piłki do pingponga - dawało radę bo działa to jak zwykły joystik a to już łatwo zaprogramować do sterowania silnikami.

Strona freetrack

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli mówisz, że kamera termowizyjna pomyli ogień z grzejnikiem to znajdź mi grzejnik elektryczny który rozgrzeje się do ok. 500°C, czyli mniej więcej minimalnej temperatury ognia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie spotkałem się z grzejnikiem elektrycznym (mówię oczywiście o domowych warunkach), który rozgrzewał by się do temperatury 800 stopni Celsjusza (najniższa z temperatur, jeśli chodzi o płomień świecy czy innej zapałki)... 😉

@edit:

ubiegnięty 😉

http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82omie%C5%84

Link do komentarza
Share on other sites

Sam kiedyś nad tym myślałem, może czujnik DS18B20 wysunięty na przód robota i wykrywający temperaturę, tylko nie wiem jak szybko wykryje on skok temperatury. Poza tym takie rozwiązanie sprawdzi się tylko jeśli robot "ucieknie" po wykryciu ognia żeby nie uszkodzić tego czujnika (maks 125 stopni; jednorazowym rozwiązaniem byłby drucik z łatwo topliwego metalu rozpięty przed robotem na takich trudnotopliwych wysięgnikach (wyglądałoby to podobnie do żarówki bez bańki) i przerywałby on obwód po stopieniu tylko po przetopieniu już tylko wymiana na nowy, ale to najtrwalsze i chyba najtańsze (przy rzadkiej styczności z ogniem) rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Pirometr raczej się nie sprawdzi, mamy takie urządzonko w pracy, i radzi sobie kiepsko. Pomiar zależy od wielu czynników, w tym od powierzchni emitującej ciepło, odległowci od obiektu, a rozuty mogą sięgać nawet 20-30°C. Ostatecznie po eksperymentować jak na różne źródła ciepła (żarówka, zapalniczka, zapałka ) reagują elementy IR. Ale może się okazać że potrzebny będzie bardziej zaawansowany czujnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Widać, że większość z was nigdy nie słyszała o fotorezystorach na bazie siarczku ołowiu. Są one bardzo czułe na podczerwień emitowaną przez rozgrzane obiekty. W tej chwili chyba fotorezystory na bazie CdS (siarczek kadmu) czyli większość dostępnych są chyba równie czułe.

Link do komentarza
Share on other sites

Paląca się świeczka nie generuje UV, ale już spalający się jakiś gaz, który pali się na niebiesko, pewnie tak, nie zapominajcie, że UV to promieniowanie o wyższej energii niż IR.

jamtex, zakładam, że pytanie do mnie jest pytaniem retorycznym bo wydaje mi się to raczej oczywiste.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.