Skocz do zawartości

[Teoria] Mostek H (H-bridge) - kompendium dla robotyka


Treker

Pomocna odpowiedź

Sprawdzałem napięcie na uzwojeniach, wynosi ono 2.8V (na wejściu dałem 12V).

Z tego co wyczytałem (chyba na elektrodzie) niskie napięcie jest normalne bo układ działa na tranzystorach bipolarnych.

Mam 4 takie mostki i na każdym z nich sytuacja wygląda tak samo.

Na wejscia ręcznie dawałem też napięcie 5V, sytuacja na wyjściach sie nie zmieniała.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

niestety ja nie kumam jak to fizycznie podłączyć. Nie wiem i nigdzie nie znalazłem jak mam podłączyć atmege32 do l293dne zeby silnik zadziałał.

Nie wiem też za bardzo co z zasilaniem l293. generalnie jeszcze pewnie bede mial duzo pyan

Bardzo prosze o pomoc

1a.thumb.jpg.2a4b53a08d6da97954b8ea69b3848784.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Czy taki układ będzie działał (na razie bez diod zabezpieczających, które oczywiście potem trzeba dodać)

Chodzi o to, żeby A i B decydowało o kierunku w jakim obraca się silnik (00,01,10) a do tego jeden sygnał PWM sterował by prędkością zarówno dla obrotów w jedną stronę jak i w drugą stronę. Zasilanie silników 6V, A,B,PWM (1kHz)wyjścia z ATmegi, prąd maksymalny 1,1A

Tranzystory do których idzie sygnał A,B to 2n3904, a mosfety to będą IRF7317, mosfet z PWM to IRF7905

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć - jestem tutaj nowy.

Dręczy mnie problem, w jaki sposób rozwiązać problem sterowania płynną prędkością silnika DC podłączonego do mostka L293. Całe sterowanie wykonane ma być za pomoca aparatury modelarskiej HK 2.4GHz. Jestem początkujący w programowaniu i udało mi sie rozgryźć sterowanie tymi silnikami ale tylko w taki sposób że silnik sie kręci w lewo/prawo z pełną prędkością albo stoi. Czy może mnie ktoś naprowadzić jak rozwiązać problem sterowania płynną prędkością silnika - wykorzystuję oprogramowanie Arduino.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Nie zajmujemy się zabawkami zdalnie sterowanymi na tym forum. Informacje, których szukasz znajdują się na tym forum (sterowanie silników sygnałem PWM), ale również na forach związanych z modelarstwem (interpretacja sygnału z odbiornika RC i zamiana go przez chociażby mikrokontroler na PWM do sterowania silnika DC).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Zamierzam wykorzystać mostek VNH3SP30, ale nie za bardzo rozumiem do czego służą piny ENa/DIAGa i analogicznie strona"B".

Czy są to wejścia zezwalające na pracę danej strony mostka, czy wyjścia informujące o jej stanie, aby móc odczytać stan układu przez procesor?

Mój angielki jest bardzo słaby i ogranicza się po znajomości słowa "PRINT" 🙂 No może to przesada, ale nie potrafię tego zrozumieć z PDFa.

Jak widzę na schematach tu na forum, te piny są podłączane do procesorów, ale rozumiem czy służą jako sterowanie mostkiem, czy jako odczyt jego stanu.

Na mój rozum Piny podciągnięte do +5V, dana cześć mostka działa, ściągnięte do masy, dana cześć mostka jest otwarta (silnik stoi, ale bez hamowania).

Dobrze to rozumiem? Czy może coś nie tak zrozumiałem?

Link do komentarza
Share on other sites

A uzupełniając powyższe: EN/DIAG to piny dwukierunkowe i pełnią w tym mostku dwie funkcje - jak z resztą wskazuje ich nazwa. W układzie powinny być one podciągnięte zewnętrznym rezystorem do napięcia zasilania np. procesora. Oczywiście jeżeli procesor umożliwia programowe załączenie rezystora podciągającego na swoim wejściu to dodatkowy element mamy z głowy. Jeśli ktoś z zewnątrz przydusi pin EN/DIAG do masy (<0.2V) to wyjście OUT związane z tym wyprowadzeniem zostanie wyłączone (oba tranzystory OFF) - brak zasilania i brak hamowania silnika po tej stronie mostka. Za pomocą tego samego wyprowadzenia układ VHN daje znać o sytuacjach awaryjnych. Jeżeli sam wypuści na EN/DIAG stan niski to oznacza, że albo została przekroczona temperatura "górnych" tranzystorów albo przekroczono prąd "dolnych". Zwykle będzie to zwarcie wyjścia OUT odpowiednio - do masy lub do plusa zasilania. Wynika z tego prosty wniosek, że tego pinu nie można podłączać do wyjścia czegoś, co kiedykolwiek może dać stan wysoki. W przypadku procesora AVR może to być wyjście w stanie 0 (sami blokujemy mostek) lub wejście z podciąganiem (czekamy aż coś się wydarzy) a odpowiednie zabezpieczenia programowe powinny zapewnić, by nigdy nie było to wyjście w stanie 1.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Poczytałem trochę o sterowaniu serwa mostkiem h, ale chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem pare rzeczy, bo jestem mocno początkujący 😉

Rozumiem, że podłączenie kondensatora równolegle do silnika wygładzi sygnał PWM, który do niego dociera, a przy odpowiednio dobranym kondensatorze można nawet uzyskać ładną sinusoidę.

Jednak przez stosowanie PWM kondensator będzie się cały czas ładował i rozładowywał co stanowi obciążenie dla tranzystorów w mostku H i może prowadzić do jego przegrzania.

Czy dobrze to zrozumiałem, czy może są wyżej jakieś kompletne głupstwa ?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Ostatnio mam na oku mostek TB6612.

Czy jeżeli nie będę używał modulacji PWM, tylko sterował załącz wyłącz w jedną i w drugą stronę, to nie będę mógł pobrać z wyjścia tak dużego prądu ciągłego jaki jest w dokumentacji (1,2A)?

Link do komentarza
Share on other sites

Będziesz mógł pobrać taki prąd, ale..

1.2A to ciągły prąd jaki możesz przepuścić przez ten mostek przy bardzo dobrych warunkach chłodzenia. Spójrz na prawy wykres:

Masz tam pokazane jak zmienia się dopuszczalny prąd płynący przez TB6612 w zależności od wypełnienia PWM. Przy 100% masz tylko ok. 880mA/kanał. Dlaczego? Dwa słowa w prawym dolnym rogu wykresu tłumaczą wszystko: "IC only". To oznacza, że producent podaje te dane dla gołego scalaka bez jakiegokolwiek radiatora. Wtedy masz rezystancję cieplną od struktury do otoczenia 160°C/W a to naprawdę bardzo marnie. Przy gwarantowanym spadku napięcia na mostku = 0.7V (max) i prądzie powiedzmy 0.8A dostajesz w jednym kanale ponad 0.5W ciepła. Dwa takie kanały pracujące równolegle zrobią już 1.1W a to przy 160°C/W zrobi w środku 200°C - dużo mniej wystarczy by włączyło się zabezpieczenie termiczne układu.

Rozwiązaniem tajemnicy zapowiadanego 1.2A jest wykres po lewej stronie pokazujący ile mocy cieplnej możesz wydzielić w układzie w zależności od radiatora. Dla "IC only" masz tylko jakieś 0.6W w temperaturze pokojowej i zaraz zaczyna spadać, gdy tylko zrobi się cieplej - to jasne. Dla radiatora zrobionego z powierzchni miedzi min 10cm² masz wciąż 0.8W i dopiero dla ok 26cm² na laminacie 1.6mm możesz poszaleć: ponad 1.3W.

Czyli: wystarczy przeznaczyć na ten mostek i jego radiator wielki kawał płytki i sprawa załatwiona 🙂

Warto pamiętać, że wartości podawane w nagłówkach danych katalogowych są jak słodkie obietnice firm ubezpieczeniowych. Tylko ktoś bardzo naiwny nie czyta reszty, napisanej zwykle małym druczkiem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Szukam czterokanałowego mostka H, takiego żeby można było go podłączyć do płytki stykowej. Nic nie mogę znaleźć. Pomożecie? Czy można teoretycznie wykorzystać 2 dwukanałowe mostki H zamiast jednego czterokanałowego? Jakie są wady takiego zestawu?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.