Skocz do zawartości

[Teoria] Mostek H (H-bridge) - kompendium dla robotyka


Treker

Pomocna odpowiedź

Hm hm bardzo przydatny i czytelny artykuł, Zwłaszcza zasada działania przyda się dla amatorów żeby nie mylili mostku h z mostkiem na rzeczce albo mostkiem miedzy zebrami 😋

Od siebie dodał bym do opisu układów L293D i L298 ze mają wejścia PWM dla każdego z silników bo z opisu myślałem ze wogóle układy te nie mają "suche" sterowanie kierunkiem... dopiero na schemacie podłączeniowym zauważyłem ze jednak obsługują PWM...

Link do komentarza
Share on other sites

Schematy wyjaśniają chyba wszystko. Jedynie napiszę jeszcze o wejściach 1-2EN i 3-4EN w L293D, oraz ENABLE_A, ENABLE_B które umożliwiają nam sterowanie naszych silników z użyciem PWM - bardzo przydatna funkcja wykorzystywana np. do płynnego startu lub regulacji prędkości. Podajemy na to wejście sygnał prostokątny o regulowanej szerokości impulsów i czym szersze impulsy (większe wypełnienie przebiegu) tym większa moc idąca na silniki.
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem wiem... czytałem cały artykuł. Jednak nawet wzmianka "obsługują pwm o czym w najbliższym czasie/ poniżej "itd mogła by mieć miejsce ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam.

Mam pytanie odnoście układu L293D i jego brata L298.

Nianowicie czy niewykozystywana część układu (potrzebuję sterować jedynie jednym silnikiem) może "wisieć" w powietrzu? Czy wejścia muszą być podciągnięte pod któryś z biegunów zasialania, jak ma to miejscie w układach CMOS?

I jeszcze jedno pytanie.

Czy wejścia "A" mogą wiśieć w powietrzu (jedno z nich)?

Chodzi mi o zastosowanie na tych wejściach wyłaczników krańcowych.

Drązęk na osi silnika dochodzi do krańca i rozwiera styk łaczący dane wejście "A" ze sterownikiem.

Czy w takim wypadku wystarczy podać stan wysoki na drugie wejście "A" aby silnik zaczoł się obracać w przeciwną stonę? Czy musi być wymuszony Stan HL lub LH na wejściu?

Pozdrawiam

A-bra-X

Link do komentarza
Share on other sites

mam pytanie. jakie proponujecie tranzystory do mostka na mosfetach?? chodzi mi o mostek, w ktorym sa 4 tranzystory tego samego typu. prosze o szybka odpowiedz, bo na zakupy chce jutro isc:PP

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Mam pytanie odnoście układu L293D i jego brata L298.

Nianowicie czy niewykozystywana część układu (potrzebuję sterować jedynie jednym silnikiem) może "wisieć" w powietrzu? Czy wejścia muszą być podciągnięte pod któryś z biegunów zasialania, jak ma to miejscie w układach CMOS?

I jeszcze jedno pytanie.

Czy wejścia "A" mogą wiśieć w powietrzu (jedno z nich)?

Chodzi mi o zastosowanie na tych wejściach wyłaczników krańcowych.

Drązęk na osi silnika dochodzi do krańca i rozwiera styk łaczący dane wejście "A" ze sterownikiem.

Czy w takim wypadku wystarczy podać stan wysoki na drugie wejście "A" aby silnik zaczoł się obracać w przeciwną stonę? Czy musi być wymuszony Stan HL lub LH na wejściu?

Pozdrawiam

A-bra-X

Co do l293d, to jeżeli chcesz, żeby krańcówka zmieniała kierunek obrotów silnika to musisz nóżkę NC (normally closed) podpiąć do masy (logicznego 0), NO (normally open) do 5v (logicznego 1), a trzecią do mostka. inaczej nie działałoby to tak jak byś tego chciał - wciśniecie krańcówki zatrzymywałoby silnik. A co do zostawiania wolnych nóżek, to jeżeli podepniesz gnd do jednej i nic do drugiej to silnik będzie się kręcił, jakby gnd było stanem wysokim. Najlepiej jakbyś zobaczył to na żywo, bo dość trudno mi jest to wytłumaczyć. Więc jeżeli masz 293 i płytkę stykową to do dzieła 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

wiec pomozecie z tymi tranzystorami?? jak zapytalem w sklepie o irl540, to sie za glowe zlapal facet i nic wiecej;/ jakie moga byc inne tranzystory?? moga miec mniejsza wydajnosc pradowa

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki to w praktyce nic innego jak układ RL, w pracującym silniku pojawiają się gwałtowne skoki napięcia. Ponadto kiedy takie silniki kręcą się "samopas" (gdy np. robot porusza się z wyłączonym zasilaniem silników, z rozpędu) to generują pewne napięcia, które mogły by uszkodzić scalaka - diody wszystko odprowadzają.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

wiec pomozecie z tymi tranzystorami?? jak zapytalem w sklepie o irl540, to sie za glowe zlapal facet i nic wiecej;/ jakie moga byc inne tranzystory?? moga miec mniejsza wydajnosc pradowa

Podać kolejny symbol, wtedy znowu pójdziesz do sklepu i znowu się sprzedawca za głowę złapie?

Zapytaj go jakie ma, skoro koniecznie chcesz jemu płacić za te tranzystory.

Link do komentarza
Share on other sites

Aha, a przy L293D nie trzeba tego dawać? Na schemacie tego nie ma.

L293 -> D, czyli jak sama nazwa wskazuje ma już te zabezpieczenia diodowe wbudowane, czyli nie trzeba stosować dodatkowych. Bo ponoć można jeszcze spotkać układy L293 (nigdy nie szukałem).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.