Skocz do zawartości

Kedrigern - czyli głos dla robota


ethanak

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

23 godziny temu, ethanak napisał:

Przy okazji: @Treker, czemu pliki zip są cacy a tgz są be?

Głównie dlatego, że archiwa zip są popularniejsze wśród użytkowników Windowsa i większość osób ma łatwiejszy dostęp do tak spakowanych plików. Wiem, że dla Linuksowców to nie problem, ale czytelników z takim systemem mamy obecnie ~3%, więc na liście pojawiły się formaty używane przez "przeciętnego" Kowalskiego 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witaj mistrzu @ethanak:). Umknął mi wcześniej ten Twój projekt. Naprawdę robi wrażenie. Szczere gratulacje. Swoją drogą dziwi mnie, że takie osiągnięcia, programy, nie są wykorzystywane szerzej. Nie myślałeś zrobić na tym biznesu? 

Czy możesz napisać coś więcej o 

Dnia 31.03.2019 o 11:51, ethanak napisał:

ja np. stosuję podobne (poprzednika Kedrigerna) rozwiązanie do obsługi sterownika pieca CO (podanie np. godzin nieobecności w mieszkaniu)

 

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, SOYER napisał:

Czy możesz napisać coś więcej

A co tu pisać...

Do malinki podłączone są na stałe stare głośniki Samsunga (tania karta dźwiękowa na USB). Malinka oprócz pieca ma za zadanie umilać mi czas radiem Złote Przeboje (MPD), zapisywać w bazie danych (na innej maszynie) wyniki pomiarów cukru/ciśnienia i parę mniej istotnych rzeczy. Z różnych (raczej historycznych) przyczyn malinka wyposażona jest w interfejs graficzny (LXDE). Do malinki podłączona jest również mała klawiatura bezprzewodowa leżąca grzecznie na stoliku.

W samym LXDE pod klawisze multimediów podpięte jest wywołanie różnych programów. I tak pod klawisz lupy (wyglądający jak lizak) podpiąłem zapis pomiarów cukru/ciśnienia, a pod klawisz koperty (przypominający graficznie domek) podpiąłem program sterujący piecem (dwuobiegowy piec gazowy).

Główny program sterujący ma zaprogramowane typowe godziny obecności/nieobecności domowników na każdy dzień tygodnia, jednak ma możliwość szybkiego przeprogramowania bieżącego dnia. Do dyspozycji są: całodzienna obecność, nieobecność w konkretnych godzinach, dzień świąteczny, dzień powszedni (te dwa ostatnie dlatego, że co prawda wszystkie święta powinny być wprowadzone, jednak zawsze nasz kochany rząd może wprowadzić dodatkowe święto typu Urodziny Prezesa, a ze względu na charakter naszej pracy niedziela nie zawsze jest dniem wolnym) oraz wyjazd na dłużej (temperatura utrzymywana na poziomie 12-13 stopni).

Program po uruchomieniu przejmuje klawiaturę i poprzez serwer mowy informuje mnie, co właściwie uruchomił. Jednocześnie przejmuje kontrolę tej klawiatury i czyta wciśnięcie klawiszy bezpośrednio poprzez bibliotekę evdev. Mogę wybrać szybkie zaprogramowanie całodziennej obecności (w moim przypadku po prostu wciśnięcie entera) lub podanie godzin wyjścia i powrotu (z dokładnością do 10 minut - taka jest rozdzielczość czasowa programów). Każde wciśnięcie klawisza sygnalizowane jest odpowiednim tekstem - i tak jeśli wychodzę o 12:30:

Informacja z syntezatora: "podaj godzinę wyjścia"

1 - tekst "jeden"

2 - tekst "dwunasta"

3 - tekst "dwunasta trzydzieści, potwierdź enterem"

enter - "wyjście dwunasta trzydzieści, podaj godzinę powrotu"

I tak dalej...

Działa oczywiście klawisz backspace powodujący skasowanie ostatnio wprowadzonej cyfry oraz esc powodujący wyjście z programu. Uproszczony interfejs nie pozwala co prawda ustawiś godzin z zakresu 0:00 do 2:50, ale nie zdarzyło mi się jeszcze aby to było konieczne.

Podobnie działa program do wprowadzania wyników pomiaru - stwierdziłem że wstukanie paru cyferek na klawiaturze będzie szybsze niz zabawa z podłączaniem glukometru do komputera, a ciśnieniomierz w ogóle nie ma interfejsu. Dodatkowo w przypadku pomiarów mogę sprawdzić wyniki z ostatnich trzech dni oraz wydrukować tabelkę z wynikami.

Przy radiu syntezator informuje mnie przy włączeniu lub zmianie stacji, jaka stacja jest aktualnie włączona.

Poziom dźwięku syntezatora ustawiany jest automatycznie, radio (jeśli gra) jest wyciszane na czas odtwarzania mowy.

Prosta rzecz... ale niesamowicie przydatna! 🙂

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

BRAWO, naprawdę fajna sprawa. Całkiem w moim stylu wykorzystania elektroniki na służbę;). Dużo tego i bardzo rozwojowo, wprawdzie na razie nie mam czasu na "duże" projekty, ale mam nad czym myśleć. Dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

40 minut temu, SOYER napisał:

Dużo tego i bardzo rozwojowo

Wcale nie tak dużo - większość to soft, z elektroniki tam jest naprawdę niewiele. A soft powstawał etapami - najpierw był tylko sterownik do pieca z prostym interfejsem www, potem dopiero (gdzieś tak w ciągu ponad roku) powstała cała reszta.

42 minuty temu, SOYER napisał:

na razie nie mam czasu na "duże" projekty

No - czytając Twój wątek który swego czasu traktował o Blynku, LCD i lamusie nie nazwałbym tego "małym projektem" 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy tam zaglądałeś ostatnio, ale też "ulepszam" swój piec, na węgiel;) 

Jednak piec gadający do mnie, po moim pojawieniu się w kotłowni, to byłoby coś;) 

Link do komentarza
Share on other sites

A owszem, zaglądałem, interesuje mnie co jeszcze wymyślisz (może coś zmałpuję).

A jaki widzisz problem w zrobieniu gadającego pieca? dopisujesz jeden prosty programik w pythonie (przekazanie linijki z seriala na port kedrigerna), sprzętowo zmieścisz się w 50 PLN. Tyle że ja bym na Twoim miejscu wykorzystał kedrigerna do oznajmiania ważnych informacji (np. "sąsiad znów pali opony, nie wychodź z domu")... pokombinuj 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie opony, tylko wykładziny samochodowe i folie;). 

"Witam szanownego właściciela, aktualna temperatura na kotle to 65 stopni, zawór czterodrożny na grzejniki zamknięty, temperatura CWU to 50 stopni. Proszę nasyp mi pokarmu, mój zasobnik jest prawie pusty. Dziękuję" 

Link do komentarza
Share on other sites

to wymaga informacji dla Mileny że CWU to skrót... resztę powinieneś sobie oprogramować.

Co do folii... nieważne co on tam pali, ważne że masz się dowiedzieć czy wychodząc z domu masz wziąć kapelusz od słońca, parasol czy maskę przeciwgazową 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.