Skocz do zawartości

Silniki od wycieraczek samochodowych jako napęd robota


cybersoft

Pomocna odpowiedź

Witam, czy ktoś praktykował wykorzystanie silników od wycieraczek samochodowych jako napęd robota? Mam do zbudowania robota który ma poruszać się wolno.  Silnik od wycieraczek samochodowych wraz z przekładnią idealnie się wpisuje w to zastosowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

@cybersoft, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

28 minut temu, cybersoft napisał:

Witam, czy ktoś praktykował wykorzystanie silników od wycieraczek samochodowych jako napęd robota? Mam do zbudowania robota który ma poruszać się wolno.  Silnik od wycieraczek samochodowych wraz z przekładnią idealnie się wpisuje w to zastosowanie.

Tak, kiedyś takie rozwiązania były nawet dość popularne. Kwestia zdefiniowania co to znaczy, że robot ma być wolny (bo dla każdego może to oznaczać coś innego) oraz określenia momentu, który będzie potrzebny do poruszenia tej konstrukcji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Robot ma poruszać się po posadzce betonowej w prędkością umożliwiającą zamiatanie/odkurzanie tejże powierzchni. Ma na to 8 godzin czasu, na ogarnięcie  powierzchni o wymiarach  30x20 m. Chodziło mi o to, że jego powolność to zaleta a nie wada. I nie jest to dla mnie krytyczny parametr.

Edytowano przez cybersoft
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Problem z dużą redukcją obrotów jaką masz w przekładni ślimakowej jest taki, że jest duża. Koła napędowe będą poruszały się z prędkością kątową taką jak wycieraczki samochodu - wyobraź to sobie (60rpm?) i nic więcej nie możesz zrobić. Na wyjściu dostajesz ogromny moment i samohamowność wału - cechy być może przydatne gdyby ten robot miał wspinać się po pionowej ścianie, ale przy pokonywaniu oporów szczotki/ssawki na płaskiej podłodze - chyba zbędne. Jedynym stopniem swobody jaki masz to dobieranie średnicy kół napędowych a to zawsze jest kłopot i w przypadku odkurzacza jadącego nosem po podłodze, wpływa na całość konstrukcji. Tak więc przemyśl to raz jeszcze, bo być może wystarczą dużo mniejsze silniki tym bardziej, że pewnie planujesz 4WD, albo przekładnie dające trochę wyższe obroty przy mniejszym momencie. Wielu ludzi chwali sobie zestawy (silnik+przekładnia) od wkrętarek. Masz tam zwykle dwa biegi (mechaniczne) do wyboru, ale wadą jest długość zespołu, która wymusza pewną minimalną szerokość podwozia. Nie wiemy jak duże to cudo będzie, ile będzie ważyć i jak to planujesz zasilać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wielkość robota nie ma znaczenia, będzie tak duży by pomieścić wszystkie elementy niezbędne do wykonania zadania.. Po prostu mam kilka silników od wycieraczek samochodowych dlatego rozważałem użycie ich zamiast kupowania nowych części. Obszar który będzie sprzątał robot jest obszarem o dużym zapyleniu oraz mogą znajdować się na jego drodze drobne elementy wielkości 40x10 mm o masie od 5 do 10 gram. ma skutecznie je sprzątnąć. Zasilanie będzie się odbywać z akumulatorów. Co do napędu myślałem o dwóch kołach napędowych i dwóch podporowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Podczas Bałtycki Bitew Robotów budowaliśmy pojazdy używając właśnie silników od wycieraczek. Podsyłam link do filmu jak się sprawowały Film.

Osobiście uważam, że bardzo dobrze, bardzo duży moment, a prędkość - jeśli to nie mają być wyścigi to myślę, że się dobrze spiszą.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.