Skocz do zawartości

Sterowanie robotem podwodnym Arduino


jakitaki123

Pomocna odpowiedź

Nie robiłem nigdy podwodnego robota, ale gdybym musiał...

Zasilanie z zewnątrz przez kabel (oświetlenie może się przydać, dodatkowa elektronika też, nie mówiąc o mocniejszych silnikach), do tego akumulatory (Li-Ion) wystarczające na awaryjne wynurzenie. Bo przecież i tak jakiś tam kabel do robota idzie, czemu więc nie zasilanie... Ale to tylko taki pomysł.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A czy do zasilania ze skrętki mógłbym użyć takiej przejściówki podłączając rj45 do modułu ethernet w celu przesyłu danych a zasilanie do płytki? Nie wiem tylko jak z napięciem z PC.
Czy użyć żył do zasilania np reszty elektroniki a płytke z modułami zasilać z akumulatora?
(Troszkę się gubię w tej elektronice 😶 )  Proszę mnie wyprowadzić z błędu jak coś 😅

Link do komentarza
Share on other sites

A ile prądu pobierać będzie ten robot? Jaki jest przekrój przewodu w skrętce? Ile amper można puścić taką skrętką? Tu na razie nie ma (jeszcze) żadnej elektroniki tylko proste liczenie prądów.

Poza tym prąd do zasilania robota (przy zasilaniu kablem) nie pobierasz z żadnego PC, tylko z porządnego akumulatora (np. takiego). Akumulatory w robocie i tak muszą przez chwilę zasilać silniki czyli zasilanie z nich samej elektroniki jest bezcelowe (robot w sytuacji awaryjnej ma się wynurzyć a nie osiąść na dnie i zastanawiać się, dlaczego konstruktorowi nie wpadło do głowy, że silniki bez prądu dziwnie słabo działają).

Ogólnie PoE to fajna sprawa, ale do zasilania trzech silników jakoś niespecjalnie się nadaje 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rozumiem, że w szacowaniu poboru prądu wystarczy  zsumować prąd wszystkich elementów robota tj. jak silniki, kamera, światła ? Dokładnie nie wiem jak to zrobić ponieważ silniczki które patrzyłem mają podane tylko nominalne napięcie 7.2V, patrząc po podobnych silniczkach to pobierają one 0.6-1.2 A bez obciążenia. Wydaje mi się, że robot będzie pobierał jakieś 7-10 A (o ile dobrze szacuje) . Czyli rozumiem taki akumulator wystarczy na godzinę pracy przy poborze 9A? 

Przekrój w skrętce to ok 0.5mm i można jedną przesłać 0,35 A zatem zasilanie dwoma żyłami to rzeczywiście słaboo.



 

Link do komentarza
Share on other sites

Te 9 Ah to raczej bliżej pobożnych życzeń niż rzeczywistości - pojemność takiego akumulatora zależna jest od prądu rozładowania i biorąc pod uwagę to, że akumulatora raczej nie rozładowujemy do końca starczyłoby na jakieś pół godziny. Na szczęście istnieją większe akumulatory - ten był przykładowy.

(po edycji)

Czytałeś ten opis? Dość ciekawie wygląda i daleko mu do 10A przy jakimś realnym ciągu 🙂

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

A czy z takiego akumulatora żelowego mógłbym zasilić płytkę z pomocą tego i zarazem zasilić silniki i  np. dwa halogeny wykorzystując jeden kabel i jakiś rozdzielacz z którego rozprowadzalbym napięcie   ? Do płytki podłączony byłby moduł ethernet I kamera dedykowana na 3.3 lub 5v. Czy tak mogę zrobić? 

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, tylko znajdź lepszą przetwornicę na 5V (po grzyba Ci potrzebne gniazda USB w przetwornicy? Elektronikę zasilasz bezpośrednio przez GPIO, czyli taka będzie w sam raz).

I co z tymi silnikami? Bo te z ali (chyba te same znalazłem) są fajne do motorówki ale nie ROV-a.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Otóż to takie silniczki. Czytałem gdzieś że się nadadzą  do stosunkowo małego rova, jeśli nie  to wydane pieniążki w błoto, albo najwyżej będą na inny projekt 😶 

Myslalem o pompkach bilge ( zęzowe bodajże ), ale są dość duże i pobierają sporo pradu.

Simeringi I jakieś wydłużanie wałów odpada gdyż się na tym nie znam całkiem.

Chyba że są inne rozwiazqnia albo silniczki mogące pracować pod wodą...oczywiscie w rozsądnej cenie.

Edytowano przez jakitaki123
Link do komentarza
Share on other sites

Tak patrzyłem i wyglądają całkiem przystępnie, jednak ich cena wraz z "obudowa " odrzuca...może dałoby się je wyposażyć po prostu tylko w ster, jednak takich modyfikacji wolałbym uniknąć. Jeśli te silniczki z Ali się nie nadadzą to chyba będę kombinować z pompkami bo nic innego nie przychodzi mi do głowy...

Link do komentarza
Share on other sites

22 godziny temu, ethanak napisał:

Jeśli to faktycznie ma być zasięg do 20 metrów to jakiś lepszy ethernet powinien wystarczyć

Na powierzchni wody tak, pod woda już niekoniecznie a właściwie wcale. 2,4GHz ma problemy ze ścina z pustaków a co dopiero z wodą, gdzie  6..9m wystarczy aby zatrzymać szkodliwe promieniowanie w elektrowni atomowej.

Proponuję zapoznać się z sposobem przekazywania informacji w łodziach podwodnych. Co prawda tam mam i setki metrów ale nawet na małych glębokościach nikt nie uzywa wysokich czestotliwości a jeśli to antena pływa po wodzie. Dlaczego?

19 godzin temu, ethanak napisał:

Zasilanie z zewnątrz przez kabel (oświetlenie może się przydać, dodatkowa elektronika też, nie mówiąc o mocniejszych silnikach),

Albo gruby i ciężki kabel albo cienki i zasilanie np 2000V aby straty były małe. Czy to nie za duże wymagania jak dla początkującego z łodziami podwodnymi i batyskafami? W batyskafach kabel służy do sterowania i komunikacji zasilanie jest tylko z akumulatorów.

W modelach awaryjne zanurzenie łatwo rozwiązać budową łodzi. Wystarczy aby przy wyłączonych silnikach sama wypłynęła.

Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, RFM napisał:
22 godziny temu, ethanak napisał:

Jeśli to faktycznie ma być zasięg do 20 metrów to jakiś lepszy ethernet powinien wystarczyć

Na powierzchni wody tak, pod woda już niekoniecznie a właściwie wcale. 2,4GHz ma problemy ze ścina z pustaków a co dopiero z wodą, gdzie  6..9m wystarczy aby zatrzymać szkodliwe promieniowanie w elektrowni atomowej.

Proponuję zapoznać się z sposobem przekazywania informacji w łodziach podwodnych. Co prawda tam mam i setki metrów ale nawet na małych glębokościach nikt nie uzywa wysokich czestotliwości a jeśli to antena pływa po wodzie. Dlaczego?

Mowa jest o połączeniu przewodowym, nikt nie sugerował tutaj połączenia bezprzewodowego bazującego na WiFi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, RFM napisał:

Albo gruby i ciężki kabel albo cienki i zasilanie np 2000V aby straty były małe

Bez przesady - chodzi o 20m kabla, w dodatku bardzo ładnie chłodzonego wodą - czyli mogę spokojnie puścić 5A przez linkę 1.5mm².

Link do komentarza
Share on other sites

Przemyślałem trochę kwestie kamery i jednak będę celować w taką IP z możliwością podłączenia przez kabel LAN (może ktoś takiej używał to proszę o polecenie jakiejś), wydaje mi się to bardziej opłacalne i mniej skomplikowane uzyskanie obrazu.
Ale teraz nasuwa mi się pytanie po co mi moduł ethernet skoro miał służyć do odbioru obrazu i sterowania silnikami?
Czy mógłbym zrobić sterowanie z pada PS2 podłączonego prosto pod arduino na skrętce ( 15-20m ?) ? Czy to wypali? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.