KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Magiczny mechaniczny tulipan LED na Arduino

Magiczny mechaniczny tulipan LED na Arduino

Proste układy elektroniczne mogą być dziełami sztuki, które ozdobią każde wnętrze. Wystarczy tylko, aby za lutownice chwycił ktoś, kto potrafi stworzyć coś tak oryginalnego jak ten tulipan.

Oto projekt mechanicznego kwiatka, który może reagować na dotyk, ruszać się i pełnić funkcję małej kolorowej lampki.

Autorem tego projektu jest Jiri Praus, elektronik, którego prace za każdym razem zachwycają. Pisaliśmy już o jego niezwykłym płatku śniegu oraz o miniaturowej giętarce, którą zbudował, aby przyspieszyć prace nad swoimi projektami. Tym razem pora na oryginalnego, ruchomego tulipana.

Zamknięty tulipan

Zamknięty tulipan

Szkielet prezentowanego tulipana składa się ze zlutowanych ze sobą mosiężnych prętów o grubości 1 mm. Aby wszystkie 6 płatków było identycznych, wykonano je, opierając się na gipsowej formie. Każdy z nich zajmuje jedną czwartą powierzchni formy. Płatki zachodzą więc na siebie, co poprawia wrażenie wizualne. Na kwiecie znajduje się aż 37 diod – w tym 7 diod NeoPixel RGB, których kolorem można sterować w sposób cyfrowy, oraz 30 zwykłych, białych LED-ów (po 5 na każdym płatku).

Na kwiecie znajdują się zarówno kolorowe, jak i białe diody

Na kwiecie znajdują się zarówno kolorowe, jak i białe diody

Podstawę ozdoby stanowi drewniany cokół, który został wydrążony w środku, aby ukryć tam potrzebną elektronikę, czyli m.in. serwomechanizm poruszający płatkami. Wykonanie projektu wymagało od jego autora znacznych zasobów cierpliwości, gdyż dużą część elementów należało wykonać dosłownie z zegarmistrzowską precyzją.

Mózgiem urządzenia jest płytka Arduino Nano. Płatki kwiatu są poruszane przez małe serwo (za pomocą zestawu cięgien). Całość sterowana jest przyciskiem pojemnościowym, którym jest liść wystający z łodygi. Jego dotknięcie powoduje otwarcie bądź zamknięcie się płatków oraz rozbłyśnięcie diod. Działanie urządzenia jest widoczne na poniższej prezentacji:

Świetną informacją dla osób, które chciałyby odtworzyć opisywany projekt, jest fakt, że autor pokusił się o przygotowanie szczegółowej instrukcji jego budowy. Według tego poradnika, czas potrzebny na wykonanie mechanicznej rośliny to około 21 godzin. Macie aż tyle cierpliwości?

Płatek śniegu z Arduino i prostym czujnikiem dotykowym?
Płatek śniegu z Arduino i prostym czujnikiem dotykowym?

Oto Arduinoflake, czyli oryginalny płatek śniegu, który sterowany jest za pomocą Arduino Nano. Efekt świetlny zbudowany został bez użycia... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, lampka, projekty, rgb, sztuka

Trwa ładowanie komentarzy...