Skocz do zawartości

Wybór silnika do minisumo


freerider

Pomocna odpowiedź

Witam

Jestem na etapie planowania mojego robota minisumo i mam problem w doborze silników.

A więc proszę o pomoc w tej sprawie.

Zastanawiam się nad:

-Silnik prądu stałego z przekładnią o małej długości DG2425-025

-Silnik prądu stałego z przekładnią DG1224-043

Zastanawiam się czy warto dopłacać do tego droższego czy nie. Widziałem dzisiaj MAOR-12v2 który jest właśnie wyposażony w te tańsze silniczki i naprawdę bardzo fajnie jeździł nawet na rozładowanych bateriach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chcesz używać tych tańszych, to robot musi być niski, silniki przewoltowane, a najlepiej 4. Widziałem jednak 2 całkiem niezłe roboty minisumo na silnikach bardzo podobnych do tych tańszych - thin man i lowblow.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym dołożył, te DG2425 są solidniejsze i wydają się mocniejsze. (nie wiem jak te mniejsze, ja mam tylko te DG2425 95obr/min i 530obr/min). Poza tym te są dwa razy szybsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz.

Konstrukcja ma być niska może nawet niższa niż MAOR-12v2.

Domyślnie maja być 4 siniki ale tymczasowo będą 2.

Jeszcze się zastanowię ale chyba jednak kupie te droższe (DG2425)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mówiąc niska miałem na myśli max 2,5cm. Zobacz te roboty co podałem do nich linki, one są naprawdę niskie. (thin man ~18mm, lowblow jeszcze mniej chyba). Ogólnie polecam stronę www.minisumo.org.uk

Link do komentarza
Share on other sites

Zdecydowanie te większe/droższe, bo te mniejsze są za wolne. Na silnikach DG2425-025 jeździł między innymi zwycięzca RoboticArena z roku 2009 (robot Krecik) i 2008 (robot M&M's). A ja z robotem wyposażonym w te silniki zająłem 2 miejsce na RoboticArena 2008 (robot Gumiak).

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie zostałem zmuszony do rozebrania moich silników DG2425-016, więc mogę tutaj opisać jak wyglądają "od środka". Udało mi się zdjąć tą płytkę czołową z nagwintowanymi otworami. Musiałem zeszlifować dwa zaciski. Przekładnia jest przykręcona do silnika dwiema śrubkami, tak więc próba rozdzielenia silnika od przekładni w miejscu plomby jest skazana na niepowodzenie. Przekładnia 4-stopniowa, z czterech zębatek dwie są zdaje się węglowe (ciemnoszare). 3 ośki - przymocowane do tylnej ścianki przekładni, opierają się o płytkę czołową którą zdjąłem, z czego jedna przechodzi przez nią i jest to oś na którą zakładamy koła. I tutaj rzecz która mnie dziwi: oś ta przechodzi przez płytkę czołową przez tulejkę mosiężną(?), nie ma więc ŻADNEGO zabezpieczenia przed wyciekiem smaru. I to stało się przyczyną zużycia moich silników - wyciekł praktycznie cały smar. Doleję nowego i założę płytkę czołową, niestety już na stałe, bez możliwości zdjęcia (trzeba zakleić).

Postaram się zamieścić zdjęcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.