Skocz do zawartości

Raspberry - podstawowe informacje, dobór rozwiązań do projektu


Magdalenaa

Pomocna odpowiedź

Cześć 

To mój pierwszy wpis na forum, 😊 rok temu zaczęłam studia na politechnice, naukę rozpoczęłam od mikrokontrolerow AVR.  Dziś już wiem, że chce kontynuować naukę polegajac na raspberry niestety nie mam o nich kompletnie żadnej wiedzy. Mam plan wykonać projekt obrony pracy w oparciu o ten minikomputer dlatego chciałabym przez najbliższy rok poznać go dość dobrze ☺moim planem jest stworzenie programu zaawansowanego graficznie który będzie się otwierał automatycznie po  uruchomieniu malinki. Zaawansowany graficznie czyli program wspierający obsługę  wysokiej rozdzielczosci animacji. Stosowanie wlasnych obiektow takich jak progres bar, przyciski itp. ( nie chce korzystac z default'owych ze wzgledu na bardzo nieatrakcyjny wyglad 😐). Wiem tez ze konieczna bedzie wspolpraca malinki z UARTem. ponieważ wielu z Was ma wielkie doświadczenie proszę na początek o poradę w kilku kwestiach:

1. Czy lepiej kupić mailnke wersji 4 czy 3 ? Pomijając koszty, osobiście myślę że lepiej kupić bardziej przyszlosciowa płytkę wiec skłaniam się ku najnowszej wersji. Niestety większość informacji na forach dotyczy wersji 3 i obawiam się czy oby na pewno wszystkie informacje będą kompatybilne z najnowszym projektem.

2. Jaki system operacyjny zastosować do swojego projektu i jakie są ich plusy /minusy. Początkowo myślałam o windowsie chociaż Internet mówi tylko o wadach tego systemu. Szkoda bo dość dobrze radzę sobie w Visual studio i znam ten system dość dobrze. Mimo wszystko chętnie uczę się nowych rzeczy wiec jeśli waszym zdaniem Windows się nie nadaje to proszę mówić o tym wprost 😄

 

3. Najważniejsze... w jakim programie / środowisku należy pisać programy na raspberry Tak aby idealnie nadawały się do mojego projektu. Jak wspomnialam wcześniej dobrze czuje się w Visual studio, mam też trochę wiedzy na temat języka C, C#. Może da się to jakoś wykorzystać? 

 

z góry dziękuję za waszą pomoc i jestem wdzięczna za zaangażowanie 😊

Link do komentarza
Share on other sites

@Magdalenaa witamy na forum 🙂

7 minut temu, Magdalenaa napisał:

1. Czy lepiej kupić mailnke wersji 4 czy 3 ? Pomijając koszty, osobiście myślę że lepiej kupić bardziej przyszlosciowa płytkę wiec skłaniam się ku najnowszej wersji. Niestety większość informacji na forach dotyczy wersji 3 i obawiam się czy oby na pewno wszystkie informacje będą kompatybilne z najnowszym projektem.

Lepiej iść już w stronę 4, ale faktycznie, większość opisanych w internecie rozwiązań dotyczy wersji 3. Część z nich nie zadziała od razu na RPi4, ale nie są to jakieś wielkie problemy. Zawsze uda się znaleźć jakieś rozwiązanie.

8 minut temu, Magdalenaa napisał:

2. Jaki system operacyjny zastosować do swojego projektu i jakie są ich plusy /minusy. Początkowo myślałam o windowsie chociaż Internet mówi tylko o wadach tego systemu. Szkoda bo dość dobrze radzę sobie w Visual studio i znam ten system dość dobrze. Mimo wszystko chętnie uczę się nowych rzeczy wiec jeśli waszym zdaniem Windows się nie nadaje to proszę mówić o tym wprost 😄

Jeśli szukasz czegoś co jest dobrze opisane w sieci to warto iść raczej w Raspbiana, czyli oficjalny system dla Raspberry Pi.

9 minut temu, Magdalenaa napisał:

3. Najważniejsze... w jakim programie / środowisku należy pisać programy na raspberry Tak aby idealnie nadawały się do mojego projektu. Jak wspomnialam wcześniej dobrze czuje się w Visual studio, mam też trochę wiedzy na temat języka C, C#. Może da się to jakoś wykorzystać? 

Nie wiemy zbyt dużo o projekcie, ale jeśli kluczowe jest wykonanie atrakcyjnego interfejsu to pewnie warto zerknąć na Qt 😉

Linki, które mogą się przydać:

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Magdalenaa napisał:

Cześć 

To mój pierwszy wpis na forum ...

1. Czy lepiej kupić mailnke wersji 4 czy 3 ? Pomijając koszty, osobiście myślę że lepiej kupić bardziej przyszlosciowa płytkę wiec skłaniam się ku najnowszej wersji. Niestety większość informacji na forach dotyczy wersji 3 i obawiam się czy oby na pewno wszystkie informacje będą kompatybilne z najnowszym projektem.

2. Jaki system operacyjny zastosować do swojego projektu i jakie są ich plusy /minusy. Początkowo myślałam o windowsie chociaż Internet mówi tylko o wadach tego systemu. Szkoda bo dość dobrze radzę sobie w Visual studio i znam ten system dość dobrze. Mimo wszystko chętnie uczę się nowych rzeczy wiec jeśli waszym zdaniem Windows się nie nadaje to proszę mówić o tym wprost 😄

 

3. Najważniejsze... w jakim programie / środowisku należy pisać programy na raspberry Tak aby idealnie nadawały się do mojego projektu. Jak wspomnialam wcześniej dobrze czuje się w Visual studio, mam też trochę wiedzy na temat języka C, C#. Może da się to jakoś wykorzystać? 

 

z góry dziękuję za waszą pomoc i jestem wdzięczna za zaangażowanie 😊

Cześć,

1)  Ja bm wybrał wersję RPI 3 z powodów, które sama opisałaś.

2) Ja bym wybrał jakąś dystrybucję Linux'a opartą na Debianie (jest ich sporo) za względu na największą liczbę dostępnych pakietów, łatwość użycia i mnóstwo przykładów i materiałów w sieci. Nadal możesz korzystać z Visual studio i C# pisząc programy pod OS Linux - poczytaj o ".NET Core SDK" - osobiście nie próbowałem tej opcji bo dość dobrze znam język C i kompilator GCC (Linux) mi wystarcza.

3) Ja bym wybrał język C/C++ (ewentualnie Python) i framework graficzny GTK. Używając programu (pakietu) Glade możesz wizualnie tworzyć GUI podobnie jak w "Visual Studio".

Możesz też spróbować ".NET Core SDK" i "Visual Studio" (język C#),  nie próbowałem tej opcji i nie wiem jak się sprawdza (kilku moich kolegów pisze aplikacje pod OS Linux w ten sposób i raczej nie narzekają).

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak chodzi o wybór wersji Raspberry Pi, to 4 ma ważną zaletę. O ile rozumiem, jednym z celów pracy ma być zbudowanie pięknego interfejsu. Raspberry Pi 4 pozwala na podłączenie dwóch monitorów - więc efekt może być podwójnie piękny 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, Magdalenaa napisał:

3. Najważniejsze... w jakim programie / środowisku należy pisać programy na raspberry Tak aby idealnie nadawały się do mojego projektu. Jak wspomnialam wcześniej dobrze czuje się w Visual studio, mam też trochę wiedzy na temat języka C, C#. Może da się to jakoś wykorzystać? 

Jak ma być zaawansowanie, ładnie i nowocześnie to ja polecam C++ i framework Qt, a konkretnie technologie QtQuick i QML do budowy interfejsów, a C++ zostaje na cześć bacekend'ową. Polecam Ci wpisać w wyszukiwarkę "built with qt" gdzie znajdziesz studium przypadków użycia Qt w komercyjnych projektach np. https://www.qt.io/ulstein-built-with-qt. Sam na co dzień korzystam z tych technologii i szczerze mówiąc nigdy nie pomyślałem o próbie poszukania czegoś innego. Nie mam dużego doświadczenia ze wspomnianym GTK, ale uważam że wykorzystanie Qt jest znacznie wygodniejsze. Aktualnie pracujemy z @Treker nad kontynuacją kursu Qt i właśnie wszystko nowe (dotyczące interfejsu) będzie oparte w 95% na QtQuick i QML. Więc sama będziesz mogła ocenić czy to jest to czego oczekujesz.

Inną, dopiero rosnącą alternatywą jest język Dart i framework Flutter. Flutter to takie cross platformowe Qt stworzone z myślą o urządzeniach mobilnych ale nie tylko, które prawdopodobnie zagarnie część rynku.

  • Lubię! 2
  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, Matthew11 napisał:

Nie mam dużego doświadczenia ze wspomnianym GTK, ale uważam że wykorzystanie Qt jest znacznie wygodniejsze

No to po co to porównujesz?

Qt i GTK to całkowicie różne filozofie. Qt wręcz wymaga C++ - GTK jest pisany w C  a interfejs C++ jest trochę przyszywany. Qt próbuje zrobić "wszystko po swojemu" - GTK to przede wszystkim interfejs graficzny, a dopiero Glib i GObject dodają jakieś możliwości (np. możliwość pisania obiektowego w C) - z których zresztą nie musisz korzystać. Qt jest wielosystemowy (z tym że z tą jego wielosystemowością jest tak samo jak z Javą, 99% aplikacji działa tylko pod wybranych systemem operacyjnym bo autor o czymś nie pomyślał). GTK poza UNIXowatymi raczej nie nadaje się do użytku (co prawda są jakieś porty, ale bardziej zabawkowe).

Jak można je w ogóle porównywać?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.