Skocz do zawartości

Sterowanie wyświetlaczem TFT - część 2


Elvis

Pomocna odpowiedź

Zapowiada się bardzo ciekawy artykuł! 🙂 Można by się zatrzymać na samym połączeniu wyświetlacza, wgraniu biblioteki, ale zadanie sobie pytania jak coś działa może być ciekawą i pouczającą przygodą.

Podoba mi się konkretne podejście do analizy - znany jest czas, odwołania do dokumentacji, sprawdzenie kodu źródłowego - super!

20 godzin temu, Elvis napisał:

Mamy więc straszny bałagan w nazwach, ale na koniec w sumie prostą sytuację

Akurat drążę temat ESP i jest to dla mnie po raz kolejny frustrująca przygoda przez gąszcz domniemań - niektóre zakamarki internetu przypominają czytanie legend, gdzie coś z czymś się łączy i wychodzą z tego niestworzone rzeczy. Dlatego chciałbym kiedyś zobaczyć artykuł, gdzie byłby konkret na temat ESP - jak jest to zbudowane, jak wykorzystać możliwości jakie to daje.

Podobnie jak z tym wyświetlaczem - jak to się dzieje, że w telefonie (nawet starej Nokii) jakoś to płynnie działa, a mija ponad 20 lat a mamy rozwiązanie gorsze niż te co było kiedyś. Dlatego miło widzieć artykuł zachęcający do bardziej świadomego podejścia do tematu 🙂 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq przepraszam za offtopic ale piszesz o problemach z ESP. Ten akurat jest całkiem nieżle udokumentowany - pytanie tylko, o którą wersję ESP Ci chodzi i czy chcesz programować w Arduino IDE czy używać narzędzi dołączonych przez producenta. Poza tym pamiętaj, że ESP8266 i ESP32 to dwa różne światy - o ile w pierwszym przypadku jest to w praktyce zwykły Wiring (oczywiście w przypadku Arduino IDE), o tyle w drugim jest to zmodyfikowany FreeRTOS. W każdym razie w obu przypadkach nie miałem większych problemów ze znalezieniem czegoś w dokumentacji (łącznie z obsługą drugiego procka w ESP32 i synchronizacją wątków na różnych rdzeniach). Temat jest niestety zbyt obszerny na pojedynczy artykuł - dla przykładu znany mi artykuł omawiający rolę.poszczególnych pinów w ESP32 jest zbyt wielki, aby zmieścić się w ograniczeniach konkursu...

A w ogóle @Elvis robi świetną robotę, czekam na następną część.

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak To może podam przykład. Przeglądałem ostatnio sporo kursów w temacie obu wersji ESP pod kątem tego jak ludzie tłumaczą rolę wyprowadzeń - sporo z nich było dość zgrubne - tak by gdy ktoś trafi na kurs i będzie chciał podłączyć LED to mu się uda. Ale trafiłem też na materiały, np. ten artykuł, który tłumaczy  głębiej - jakie stany przyjmują wyprowadzeniu przy bootowaniu.

Nie jestem specem w ESP ale przekładając to na powyższy artykuł to dobrze że w internecie pojawiają się materiały - jedne upraszczające życie - szybki star z Arduino i wyświetlaczem xxx, ale i takie jak tu, które uświadamiają jak co działa 🙂 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Akurat przytaczany artykuł jest jednym z gorszych które znam (co ciekawsze, analogiczny artykuł z tego samego serwisu traktujący o ESP32 jest całkiem niezły).

W tym przypadku zamiast chrzanić farmazony o tym, jaki to stan panuje na danym pinie wystarczyłoby od razu napisać do czego dany pin służy. Niepotrzebne by były tabelki, stwierdzenia że "jak podepniemy pin do masy to nie będzie działać" (oczywiście błędne, bo częściowo zachowanie układu przy pinie podpiętym do masy jest opisane parę linijek dalej).

Dobra, dość offtopiców.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.