Skocz do zawartości

Git dla samotnych – czy to ma sens? Jak zacząć?


Xevaquor

Pomocna odpowiedź

Fajna sprawa. Kiedyś pisałem na własne potrzeby spory projekt w Javie i gdy zacząłem go trochę rozgrzebywać to stwierdziłem, że zwijanie całego projektu do zipa nie jest idealnym rozwiązaniem. I tak dodałem do Eclipsa gita 🙂 

Cytat

to przygotuję drugą część gdzie opiszę dokładniej jak pracować ze zdalnym repozytorium oraz gałęziami.

Pewnie! Pisz 🙂 może dodałbyś wzmiankę jak w popularnych środowiskach użyć funkcjonalność gita? Wiem że w niektórych jest to do wyklikania, w innych nie ma i trzeba ręcznie, ale jakiś nawet zgrubny przegląd: Eclipse, Jetbrainsy albo coś z branży forum Platformio/Atom, VSC czy nawet jak można to zastosować w samym Arduino IDE.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 godzin temu, Shog napisał:

Jak zawodowi programiści używają Gita? Mają cały czas otwartego gita w bashu w zakładce / używają zintegrowanej wersji z IDE? Jeszcze jakoś inaczej?

Ja mam zawsze otwartą konsolę z gitem w katalogu projektu i zdecydowaną większość interakcji z gitem wykonuję z konsoli. W IDE albo graficznych narzędzi korzystam tylko przy podglądaniu zmian/merge albo blame

Czasem też odpalam gitk jeżeli w gałęziach jest makaron i nie mogę dojść co się stało (jeżeli pracuje się poprawnie to takiej sytuacji nie powinno być ale wiadomo - są osoby mniej doświadczone, które czasem coś namieszają 😉 )

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Każde większe IDE ma gita (i nie tylko) wbudowanego. Eclipse i większość o eclipse opartych, Qt Creator i zapewne wiele innych do tego można ściągnąć osobne graficzne ide do zarządzania historią zmian, kopiowania stanów, przywracania plików. Ogólnie git to fajna sprawa, można sobie robić save'y z postępów jak w grze i kiedy się za bardzo w kodzie namiesza zacząć od wcześniejszego stanu lub porównywać wyniki finalne alternatyw tego samego kodu z kilku gałęzi. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 16.03.2020 o 14:33, Shog napisał:

Jak zawodowi programiści używają Gita? Mają cały czas otwartego gita w bashu w zakładce / używają zintegrowanej wersji z IDE? Jeszcze jakoś inaczej?

@shoc Ja jestem fanem VSCode i VSCode ma wbudowaną obsługę Gita - jest to o tyle świetne, że na bieżąco VSCode monitoruje mi pliki i widzę każdą zmianę którą zrobiłem. Zmiany mogę łatwo cofać, mogę też stage'ować kod np. po kilka linijek i wiele innych. Traktuje to po prostu jak kolejne narzędzie w codziennej pracy - nie wiem czy byłbym to w stanie zrobić tak przyjemnie z konsoli. Nie mniej sporo rzeczy robię z terminala. 

Dnia 9.10.2020 o 00:36, Inari napisał:

Dobrą praktyką jest też pracować nad nowymi zmianami na innej gałęzi, i dopiero potem po weryfikacji (tzw. code review) przez innych programistów, mergujesz swoją gałąź do głównej. 

O tym jak pogrupować gałęzie i jak na nich pracować można znaleźć tutaj - https://nvie.com/posts/a-successful-git-branching-model. Pracuje w takim modelu i zdecydowanie polecam.

Dnia 9.10.2020 o 00:36, Inari napisał:

i dopiero potem po weryfikacji (tzw. code review) przez innych programistów

Wtedy takie zmiany wprowadza się przez tzw. pull requesty, które merguje się dopiero po akceptacji od recenzentów. Może się to wydawać dziwne, ale ja nawet kiedy pracuje nad prywatnymi rzeczami też robię code review (CR) - albo bardziej pracuje w takim modelu (bo ciężko tu mówić o pełnoprawnym CR) - tzn. stosuje branching model, robię pull requesty, potem przy CR jeszcze raz sprawdzam kod i dopiero wpuszczam go do developa/mastera. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

W trakcie kwarantanny przeszedłem cały kurs, gdyż zabierałem się za Githuba od roku.

Napotkałem jeden znaczący problem wiążący się za pewne z różnicą czasową od zgłoszenia artykułu do jego opublikowania. Przy rozdziale Przeglądanie historii niektórzy mogą napotkać się ze problemem podczas wpisywania 

> git diff HEAD master main.c

gdyż od 1 października Github zmienił nazwę etykiety ostatniego commita master na main w ramach walki z rasizmem. Miałem z tym niemały problem próbując wykonać powyższą komendę, a potem znów zrobić checkout na master oraz ostatecznie pushować wszystko.

Google po skopiowaniu sentencji z terminala informującej o błędzie odsyła do starych artykułów na stackoverflow, gdzie była inna geneza błędu i nic to nie pomaga. Dopiero jak się zapytałem kolegi siedzącym w devie oświecił mnie, że to BLM i zmienili etykietę na main.

image.png.9eb67ff9b07c6b583ef0aa5768ff68c2.png

Stąd moja prośba, aby dla przyszłych osób, które chcą zapoznać się z Gitem z tego kursu zamieścić informację o zmianie. Wiem, że istnieją sposoby na przywrócenie starej etykiety, ale można się przyzwyczaić do korzystania z bez rasistowskich komend.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.