Skocz do zawartości

Czujnik odleglosci attiny13 - schemat i program


lukaszinfer

Pomocna odpowiedź

Panie, wybacz mi, bo zgrzeszyłem

Myślałem, że nie można czujników stosować zamiennie, bo tsop31236 którego wepchnąłem w miejsce SFH5110 nie działał. Dzisiaj odgrzebałem innego TSOP'a i działa, tamten był pewnie uszkodzony. Z odbiornikiem SFH, przy zasilaniu diody przez rezystor 1k uzyskałem zasięg ok 20cm, natomiast przy TSOP'ie, przy zasilaniu diody bez rezystora zasięg nie wyniósł nawet 10cm. Poprzednie dobre wyniki wynikały prawdopodobnie ze stosowania diody 5mm zamiast 3mm. Przy bardzo dobrym osłonięciu diody, można jeszcze bardziej podkręcić czujnik na SFH i osiągnąć spokojnie zasięg kilkudziesięciu cm przy diodzie nadawczej 3mm! Dodatkowo, SFH się nie blokuje, natomiast opóźnienie w programie zmniejsza zakłócenia. Na dużych odległościach czujnik odbiera co któryś impuls, co skutkuje migotaniem podłączonej diody. Im bliżej, tym migotanie jest częstsze a po kilku cm odbiera już jako sygnał ciągły. Z tym że to migotanie związane jest również z wykrywaniem przeszkody, z tym że z dużej odległości, dlatego nie wiem czy warto kombinować z usuwaniem tego efektu, poza tym nie bardzo wiem jak, chyba tylko programowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Jacek31, proszę, nie obrażaj mnie 😉 Powyginałem nóżki odpowiednio. Nie wiem komu się chciało w życiu tyle czujników na tsopach robić co mnie, większość woli sharpy i nie ma się co dziwić, mniejsze, dokładniejsze, tyle że droższe.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiedzieliście, że nie ma najmniejszego problemu z dodaniem odbiorników. Moglibyście dać jakiś schemat jak przy użyciu tych elementów zrobić 3 niezależne od siebie czujniki (lewo,środek,prawo)?. Chodzi mi o coś takiego

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A taki sposób podłączenia jest dobry na przód do MiniSumo?

0 0 - brak obiektu w polu widzenia

1 0 - obiekt znajduje się z lewej strony

0 1 - obiekt znajduje się z prawej strony

1 1 - obiekt znajduje się w środku

Link do komentarza
Share on other sites

Dziwny schemat, jakiś porozrzucany, nie ma podciągania resetu. Może i nie jest zły, ale nie wiem jak przełączać diody gdy obie są podpięte pod wyjścia timera, trzeba sprawdzić czy można przełączać (0/1) wyjście na którym jest ustawiony CTC. Jeżeli się nie da to może się okazać, że tiny13 jest za mały dla dwóch diod, wtedy trzeba użyć ATtiny2313, jest chyba nawet tańszy (a przynajmniej był), tyle że cały układ wyjdzie większy.

Link do komentarza
Share on other sites

To spróbuj zrobić według własnej koncepcji tak jak oferowałeś : ) byłbym bardzo wdzięczny razem z tym testem 🙂

[ Dodano: 13-01-2011, 22:18 ]

Może to coś pomoże ?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1382474.html#6838463

Artykuł z portalu elektroda.pl - Czujnik podczerwieni do robota - strefy: lewa, prawa, środek , napisany, opracowany przez użytkownika Mirek36

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, widziałem ten projekt. Pytanie jest tylko, czy jest sens upychać to na siłę w tiny13 z wyłączeniem resetu (jak coś nie zadziała to masz zablokowany procek), skoro attiny2313 kosztuje tyle samo, a zmontowany na nim czujnik nie będzie większy niż ten który podałeś w linku.

[ Dodano: 14-01-2011, 00:08 ]

Hmm, patrze z przerażeniem i stwierdzam że attiny2313 kosztuje już dyche 🤯 Gdzie te czasy, kiedy tiny13 chodziły po 5,50 a tiny2313 po 4,50... w takim razie warto upychać na siłę , spróbuję coś wykombinować.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzie te czasy, kiedy tiny13 chodziły po 5,50 a tiny2313 po 4,50

No mój rekord tiny2313 smd to kolo 3zł.

Oj gdzie te czasy.

A tak z ciekawości to można mieć w minisumo czujnik ktory cały czas świeci i uniemożliwia innym pomiar?

W swoim minisumo zrobiłem że czujnik czujnik sprawdza czy dochodzi obcy sygnał i jeśli go wykryje to czeka aż zniknie i wtedy wysyła swój.

Jeżeli trafiłbym na taki co cały czas wysyła to porażka na całym froncie.

Link do komentarza
Share on other sites

@slawko_k: czujnik, który łatwo się daje oślepić jest kiepskim czujnikiem, czujniki ultradźwiękowe zawsze mogą przeszkadzać innym ultradźwiękowym, szczególnie kiepsko zrobionym. A przy mocnym, silnie losowym promieniowaniu o danej częstotliwości nośnej, nawet Sharpy będą oślepione, dlatego czujnik optyczny powinien mieć raczej wąską wiązkę, aby była niewielka szansa na to, że od zakłóceń odbierze sygnał o podobnej lub większej mocy, niż z własnej diody. TSOPy są ok dopóki nie ma takiej sytuacji, że jest wielka sala z kilkudziesięcioma ringami, na sali tylko aktualnie walczący zwodnicy i sędziowie i na kilku sąsiednich stołach inne roboty nie świecą w podczerwieni jak choinka od czujników na tej samej częstotliwości nośnej.

Ważna rzecz: nie jest najważniejsza idealnie dokładna częstotliwość nośna - odchyłka do 10% zmniejsza siłę odbieranego sygnału w niewielkim stopniu, a 10% to jest bardzo dużo. Bez duzego zachodu można na uC wygenerować 36kHz z dokłądnością <1% + niedokładność zegara. Nastrojenie na daną czestotliwość odbiornika też nie musi być idealne.

Link do komentarza
Share on other sites

A tak z ciekawości to można mieć w minisumo czujnik który cały czas świeci i uniemożliwia innym pomiar?

Jeżeli pytanie jest czy można: można, bo regulamin tego nie zabrania. Są oczywiście powody które opisał OldSkull, ale ja się z salą z kilkudziesięcioma ringami nie spotkałem jeszcze. Co do dokładności, to niestety przy rozjazdach rzędu 4-5kHz jest to już zauważalne i odbija się na zasięgu. Na procku można wygenerować sygnał z dużo większą dokładnością, tak jak pisze Old.

Nie wiem tylko, jak świecenie jak choinka wpływa na zachowanie robotów, bo nie startuję w kategoriach sumo. Z jednej strony niby ich oślepiamy, ale z drugiej strony pokazujemy swoje położenie. Natomiast światło emitowane jest dużo "szersze", więc istnieje szansa że trafi do kilku odbiorników naraz i sfałszuje pomiar.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.